Ödön von Horváth: Povídky z Vídeňského lesa. Láska a smrt ve stínu řeznictví

Stříbropěnný Dunaj, vídeňský valčík. Ten život umí být ale banální. Jedna z nejlepších a nejslavnějších her originálního rakouského dramatika. On-line k poslechu do soboty 7. ledna 2017.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Zdánlivě banální příběh tragické lásky dcery obchodníka s kouzly, který se odehrává v kulisách lidové Vídně, nazval Ödön von Horváth podle slavného valčíku Johanna Strausse Povídky z vídeňského lesa.

Lidová hra Geschichten aus dem Wiener Wald (Povídky z Vídeňského lesa)byla prvním opravdu velkým autorovým úspěchem. Tato hořká satira je kritikou společnosti v hospodářské i morální krizi, dramatem všední malosti. Horváth vyšel z tradice vídeňských lidových her, jimž vévodil Johann Nepomuk Nestroy a v takřka kalendářovém příběhu lásky a zrady vymaloval měšťáčky v jejich dokonalé podobě. Srdečnost je ve skutečnosti úlisností, upřímnost brutálním cynismem a zdvořilost maskuje lhostejný nezájem.


Osoby a obsazení: matka (Jaroslava Obermaierová), Alfréd (Martin Preiss), Valérie (Vilma Cibulková), Hierlinger (Jiří Štěpnička), rytmistr (Radoslav Brzobohatý), Oskar (Bohumil Klepl), kouzelník (Miroslav Donutil), Marianna (Lenka Krobotová), Erich (Radek Holub), babička (Luba Skořepová), dáma (Eva Hrušková), Havlitschek (Vlastimil Zavřel), zpovědník (Alfred Strejček), amerikán (Zdeněk Maryška), konferenciér (Jan Kukla) a další

Autor: Ödön von Horváth Překlad: Jiří StachPřeklad písní: Pavel KoptaRozhlasová úprava: Miroslav StuchlDramaturgie: Jana PaterováHudba: Petr MandelRežie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 1988.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura