Ódin, pohanství a skandinávské báje (1/4)

03559729.jpeg

Čteme z přednášky skotského myslitele 19. století Thomase Carlyla.

Poslouchejte na Vltavě od 1. února 2016 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do neděle 7. února 2016.


Skotský historik, sociální myslitel a znalec německé literatury a filosofie Thomas Carlyle (1795-1881) získal uznání jako historik svým dílem o Francouzské revoluci. Když následně obrátil pozornost k soudobým problémům, například v knize Minulost a dnešek (1843), vyslovoval se s pohrdáním o mnoha teoriích politické ekonomie, o demokratických všelécích a napadal také průmyslovou buržoazii.

Byl přesvědčen, že spásu lze nalézt jen v návratu ke středověkým zvyklostem a vládě silného, spravedlivého muže. Právě jako zanícený vykladač a propagátor hrdinů napsal proslulou práci Hrdinové – úcta k hrdinům a hrdinství v dějinách.

03559730.jpeg

V úvodní z těchto přednášek, nazvané Hrdina jako božstvo, přiblížil svět skandinávských bájí a podobu jejich hlavních božských herojů, především hlavní figury severského Olympu - boha Ódina. I když řadu Carlylových názorů, ovlivněných dobovými romantizujícími představami, zkorigoval další vývoj etnologie i specializovaných věd, zůstává jeho esej stále živý a poutavý, a to především svými literárními kvalitami i citovým zaujetím pro dané téma.


Čte: Jiří Hromada

Autor: Thomas Carlyl Překlad: Albert Vyskočil Připravil a úvodem hovoří: Rudolf MatysRežie: Petr Mančal

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby