Od Krista k Ježíši

24. listopad 2005

Motto: Co to prudí? / Bolest v hrudi. / A co to jest? / Jedna z cest. / Jedna kůstka oněmělá. / Slaboduchost kostní dřeně. / Subtropické mrazy. / V kuklách skrytí vrazi. / Srdce ojíněné sněhy. / Příliš mnoho ženské něhy. / Uhranutí hady. / Zápory - co hubí klady. / A oběť nejvyšší: / směr "Z Krista k Ježíši" (báseň Blanky Jakubčíkové "Hrudník Ježíše") Výstavu prací Blanky Jakubčíkové nazvanou "Od Krista k Ježíši" můžete navštívit od 22. listopadu 2005 do 20. ledna 2006 v Gallery Art Factory na Václavském náměstí. Budete zde moci spatřit soubor autorčiných "kresbomaleb" (prací vytvořených kombinovanou technikou pomocí tužky a akrylových barev na velkoformátové kartony).

Díla Blanky Jakubčíkové svým provedením a technikou evokují dojem komiksu a plakátové malby. Ironií, nadsázkou, sžíravým sarkasmem i nádechem absurdity odhalují společensky tabuizovaná témata, vycházející dogmata zvyklostí položených křesťanskou tradicí, skrytá v zákoutí lidské duše i v jeho nevědomí, i ta která tkví v rozdílu mezi pohlavími. Její obrazy umí být jemně i otevřeně erotické, odvážné a provokativní. Sama autorka však říká: "Neprovokuji nikoho - pouze výtvarně sleduji záměry, které jsou velmi podobné záměrům C. G. Junga." Výstava Od Krista k Ježíši tematicky navazuje na cyklus Imitatio Christi a Zázrak, které byly s velkým úspěchem představeny v Praze.

Blanka Jakubčíková

Blanka Jakubčíková (1971) pochází z Brna, kde studovala fakultu architektury na VUT a fakultu výtvarných umění, ateliér Ivana Kříže, Jamese Janíčka a Václava Stratila. Po absolutoriu pracovala jako asistentka ateliéru kresby Václava Stratila, absolvovala tvůrčí stáž v centru Egona Schieleho v Českém Krumlově. Nyní již několik let působí v Praze, kde se velmi aktivně věnuje umění - maluje obrazy a píše básně. Poezie Blanky Jakubčíkové odráží metaforický svět její výtvarné práce.

Bližší informace o výstavě najdete zde.

Výstavy a umělecká činnost Blanky Jakubčíkové:

1999 Společné téma, Galerie Mánes, Praha
1999 Společná tvorba, Dům umění města Brna
2000 Sýpka 2000, Galerie Sýpka
2000 Portrét roku 2000, Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy
2000 Portrét roku 2000, Galerie Emila Filly, Ústí n/ Labem
2000 Opus diabolicum, Galerie Měsíc ve dne, České Budějovice (samostatná výstava)
2001 Laboratoř současných tendencí, Veletržní palác, Praha
2001 Třetí pohlaví, Galerie ESKORT, Brno (samostatná výstava)
2004 Na dosah - májová proroctví, Galerie HOME, Praha
2004 TOŤ, literární kavárna Hned vedle, Praha (samostatná výstava)
2004 777 + 666 + mrška, Galerie DOUBNER, Praha (samostatná výstava)
2004 Artshop, Gallery Art Factory, Praha
2005 SILVER EXIT, Galerie Půda, Jihlava (samostatná výstava)
2005 O-MA, Galerie A.M.180, Praha (samostatná výstava)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser