Od DJského pultu až na konec světa aneb avantgardní výboje elektronických tanečních producentů
Jak zní skladby hvězd taneční elektroniky, které svou tvorbu obohatily o field recordings, inspirovaly se akustickou avantgardou nebo world music?
Pavel Zelinka představuje projekty muzikantů jako jsou Carl Craig, Wolfgang Voigt nebo Biosphere. Všichni autoři se pohybují ve světě taneční hudby, která je více než tři dekády po svém boomu stále brána za méněcennou a její protagonisté – skladatelé jsou uváděni jako příklad definitivního hudebního úpadku. Ale i tady se dají objevit výjimky.
Kdo se odvážil překročit hranici?
V ArtCafé uslyšíte hudební projekty Carla Craiga, který unikátním způsobem míchá zvuk orchestru a přímočarou energii techna, nebo Wolfganga Voigta nechávajícího stejný zvuk orchestru zamrznout v hutně ambientním tvaru. Za pozornost bezesporu stojí i Pete Namlook, který se z taneční přehlídky Love Parade dostal až do blízkovýchodních vod world music. Biosphere pro změnu posluchače bere až do výšky 8201 nad mořem, kde se tyčí himalájský vrchol Cho Oyu.
Zazní i skotští Autechre, kteří svou hudbu postupně osvobodili do ryze abstraktní elektronické podoby. Od Phillipa Sollmanna, kterého hudební svět zná především jako minimal houseového tvůrce Efdemin, si zahrajeme ukázky z projektu Monophonie.
Související
-
Americký experimentátor Carl Stone byl vždy o krůček napřed. Kam došel na svém letošním albu?
Artcafé s Annou Ribanskou patří jednomu z pionýrů elektronické hudby, americkému skladateli a věčnému experimentátoru Carlu Stoneovi.
-
Elektronická žena. Překvapivé, po léta přehlížené příběhy žen, které formovaly elektronickou hudbu
Daphne Oram, Pauline Oliveros, Beatriz Ferreyra a další. Jejich podíl na vývoji elektronické hudby je doceňován až v poslední době. Uvádějí Pavel Klusák a BioMasha.
-
From Isolation – důkaz hudební kreativity navzdory celosvětové karanténě
Jednou z nejvíce kreativních reakcí na současnou koronavirovou patálii ve světě je desetidílná série EP From Isolation, na které během jara spolupracovalo 30 muzikantů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.