Od amerického snu „na cestě“ k nočním můrám

Literatura Spojených států amerických od druhé poloviny minulého století v širokém záběru témat i stylů.

  1. díl
  Americký sen o současné literatuře.

Buřiči i kritici, beatnici v drogovém opojení i tvrdá každodenní realita – toho všeho se ujímá současná americká literatura, z toho žije a čerpá témata, skrze to všechno laskavě přede „americký sen“, ale častěji nesmiřitelně metá tvrdá slova a formuluje jasnou zprávu o životě a dramatických bojištích, na nichž se odehrává. Zasvěceným a spolehlivým průvodcem je je překladatel, publicista a vysokoškolský pedagog Ladislav Nagy.

  2. díl
  John Steinbeck a obraz Ameriky v krizi.

Spektrum osobností sahá od jednoznačné klasiky, jakou jsou romány Na cestě Jacka Kerouaca nebo Na východ od ráje Johna Steinbecka. Samozřejmě nemůžeme opominout tvorbu Beat Generation a zákonitě musely zaznít verše: „Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené šílenstvím, hystericky obnažené a o hladu…“ z úporné skladby Kvílení Allana Ginsberga.

  3. díl
  Beat Generation a optimismus šedesátých let.

  4. díl
  Dědictví evropského modernismu: Vladimir Nabokov.

Literární odkaz evropského modernismu reprezentuje proslulý román Lolita a jeho autor, Vladimir Nabokov. S tvorbou afroamerických spisovatelů se seznámíme díky Toni Morrisonové, nositelce Pulitzerovy i Nobelovy ceny. Jedinečný je ovšem i hlas Flannery O’Connorové, spisovatelky amerického Jihu. Děsivou zprávu o skutečnosti jižních států USA podává Cormac McCarthy, nastupující paranoiu doby tzv. studené války zachytil Don DeLillo. Ukázka z jeho sbírky Anděl Esmeralda má název Srp a kladivo. Postmoderní etapu současné literatury reprezentuje drsný příběh v knize Duha gravitace Thomase Pynchona a osobní kronikářství amerických dějin zpodobuje závěrečný díl tohoto cyklu, dílo Philipa Rotha.

03607320.jpeg
  5. díl
  Jedinečný hlas Flannery O´Connor.

  6. díl
  Postmodernismus & Thomas Pynchon.

  7. díl
  Toni Morrison a afroamerická literatura.

  8. díl
  Cormac McCarthy - děsivé příběhy z jihu.

  9. díl
  Don DeLillo, studená válka a paranoia.

  10. díl
  Philip Roth a osobní kronika amerických dějin.