Oceňovaná hudebnice Amelie Siba si ráda dělá věci po svém
Debutové album Dye My Hair osmnáctileté pražské umělkyně Amelie Siba loni zaujalo široké publikum i kritiku, zájem kritiky potvrdily i nominace na tři hudební ceny.
Za album Dye My Hair byla Amelie Siba nominována na cenu Vinyla v kategoriích Album roku a Objev roku. Cenu české hudební kritiky Apollo 2020 o pár týdnů později pražská umělkyně yyhrála. Oceněné album Dye My Hair bylo vyvrcholením úseku několika let, během kterých hudebnice nahrávala svá videa na sociální sítě a vystupovala se svou kytarou před publikem. Již na tomto albu se ale objevily tóny syntezátorů.
When Is Our Time
Na novinkovém EP When Is Our Time z letošního března pak umělkyně představuje své podmanivé melodie v propracované elektronické produkci. Amelie Siba na tomto EP spolupracovala s producentem Prokopem Korbem, který vystupuje také jako badfocus. Společná práce na EP byla ale pro Amelii Siba zatím výjimkou, je zvyklá si věci dělat sama, po svém – a třeba dělat i chyby, důležité pro ni je ale mít nad vším kontrolu.
Amelie Siba v ArtCafé vyprávěla o novém EP, o tom, jak prožívala roční koncertní pauzu nebo jak se snaží sama vzdělávat nejen co se týká tvorby, ale také v rámci produkce a technické stránky nahrávání. Ohlasu na své debutové album si velice váží, stejně jako ocenění, ale zároveň je nepřeceňuje – pořád je pro ni nejdůležitější budovat si vlastní publikum organicky, postupně.
A co bude dál?
Řeč byla také o textech, streamovaných koncertech v prázdných sálech i o dalších plánech umělkyně a novinkách, se kterými přichází do (snad) post-pandemických časů. Kromě písní Amelie Siba v pořad zazněly i tracky od skupin Dukla a Pretty Sick, hudebnice Anny Domino nebo písničkáře Calvina Lovea.
Související
-
Nahrávací britská společnost 4AD symbolizuje změny v populární hudbě posledních čtyř dekád
Společnost 4AD představovala v osmdesátých letech jeden z nejprogresivnějších nezávislých labelů, dnes tato etablovaná značka slaví čtyřicet let od svého založení.
-
Máme vlastní tempo, vzkazuje skupina Tábor, která vydala jedno z nejzajímavějších alb loňského roku
Skupina Tábor přišla s magickým albem stojícím mezi mezi folkem, ambientem a kytarovým eskapismem. Vyvolává jím dávno zapomenuté duchy krajiny i intenzivní rurální drony.
-
Kopřivy, kterých není snadné se dotknout. Pražská trojice Pris vydává nové album na labelu Divnosti
Pris svému druhému albu Kopřivy obětovali celý letošní rok. Deska vyšla v magickém datu 11. 11. 2020 a v rámci jejich tvorby přináší pozoruhodný posun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.