Obrazy, které vstanou z mrtvých. Literárně-hudební pásmo z torz a fragmentů pozůstalosti básníka Vladimíra Vokolka
Básník a jeho samota jsou hlavním tématem výboru textů z pozůstalosti spisovatele Vladimíra Vokolka, od jehož narození letos uplynulo už 110 let. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Syn pardubické tiskařské rodiny v mládí založil se svými bratry edici Lis tří bratří. Své básnické dílo ovšem mohl vydávat jen zkraje protektorátních let. Pro nacistickou cenzuru byl stejně nepřijatelným autorem jako později pro tu komunistickou. A tak za života vydal jen zlomek svého rozsáhlého díla, během nemnoha svobodnějších let mezi roky 1945 a 1948 a v šedesátých letech. Václav Vokolek zemřel 23. července 1988.
Daný výbor představuje potřebu čtenáře, který není přítomen, situaci, kdy se básníku „odpírá možnost existence“, kdy je „bez minulosti a budoucnosti“. Princip opakování a variování je výrazem nikoli mnohomluvnosti, nýbrž touhy být na papíře celý, beze zbytku, v každém okamžiku. Autor tak vstupuje se svým vlastním dílem v nikdy nekončící dialog, tedy stává se sám sobě jediným možným čtenářem! Paradoxně tento dialogický charakter autora vybízí – ale zároveň nutí – žít „v kulturní kontinuitě sám se sebou“, jak o Vokolkovi napsal Ivan Diviš.
Související
-
BáSnění Václava Vokolka
V pořadu BáSnění tentokrát vybírá verše svých oblíbených autorů spisovatel a výtvarník Václav Vokolek.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.