O radosti a cti. Z esejů amerického básníka a filozofa Ralpha Waldo Emersona

27. květen 2023

25. května uplynulo 120 let od narození amerického básníka, esejisty a filozofa Ralpha Waldo Emersona (1803–1882). Byl ovlivněn starou moudrostí orientálních nauk, velký vliv na něj měla i přírodní filozofie Rousseauova. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Petr Pelzer
Připravil: Václav Cibula
Překlad: Boris Merhaut
Režie: Jan Tůma
Natočeno: 2000

Emersonova etika je zdravě optimistická, činorodá, hlásající nevykořenitelnou touhu člověka po nezávislosti a všestranném rozvoji osobnosti. Zajímají ho především vztahy mezi lidmi, poměr člověka k přírodě a jejím zákonům. Proto bylo jen přirozené, že se výrazně angažoval i v hnutí za zrušení otroctví. Emerson odmítal každou průměrnost a nivelizaci osobnosti. Věřil, že prostředkem proti všem chybám, lékem proti zaslepenosti i proti zločinu je v lidském životě láska.

autor: Václav Cibula
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...