O mineralogickém kladívku doktora Kutiny
Jan Kutina se narodil 23. července 1924 v Praze a od patnácti let sbíral nerosty a jejich popisy publikoval v časopise Věda přírodní. Po skončení druhé světové války studoval mineralogii i farmacii na Univerzitě Karlově. Na tamním mineralogickém ústavu působil coby docent, přednášel geochemii a byl vědeckým pracovníkem v Ústavu pro výzkum rud v Kutné Hoře. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Protože tehdejší československé zřízení nepřálo jeho studijním a badatelským cestám do zahraničí, svoji domovinu Jan Kutina opustil a od září 1968 se stal postupně hostujícím profesorem nebo stážistou v Pensylvánii, v Kanadě, v Japonsku, Novém Mexiku, poradcem pro těžbu nerostných surovin pro Latinskou Ameriku a Afriku.
Od roku 1980 až do úmrtí působil jako mimořádný profesor na Americké univerzitě ve Washingtonu, do roku 2005 vedl vědeckou a vývojovou práci v laboratoři globální tektoniky a metalogeneze.
Na jeho počest byl vzácný minerál pojmenován kutinait
Aby nebylo jméno Jana Kutiny v jeho rodné zemi zapomenuto, vznikl ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové pro Víkendovou přílohu pořad autorky Elišky Pilařové a režiséra Pavla Krejčího. Pomyslným mineralogickým kladívkem „vyťukáme“ připomínku stého výročí narození Jana Kutiny, jedinečného odborníka a vynikajícího vypravěče.
Související
-
Daniel Raus: Kámen
Hledáme základy, ty přece musely zůstat. Chceme je spatřit, a nemá to příčinu praktickou, nýbrž citovou. Pídíme se v ostrém svahu, tvar pozemku ukazuje, že tady stál dům.
-
Atlas jeskynního ticha: sestup do hlubin vlastního nitra
Napínavá cesta jeskynním prostorem, kde je možné objevovat, ztratit se, ale i najít sebe sama. Nejen o tom je rozhlasový dokument Karolíny Krásové.
-
Kudy z nudy? Zkuste čarodějnický sabat na Petrových kamenech
Poslechněte si rozhovor nejen o čarodějnicích na severní Moravě v 17. století. Historik Jaroslav Čechura mluví o sabatech, galánech, ukradené hostii a zastřeleném teleti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.