O mineralogickém kladívku doktora Kutiny

22. červen 2024

Jan Kutina se narodil 23. července 1924 v Praze a od patnácti let sbíral nerosty a jejich popisy publikoval v časopise Věda přírodní. Po skončení druhé světové války studoval mineralogii i farmacii na Univerzitě Karlově. Na tamním mineralogickém ústavu působil coby docent, přednášel geochemii a byl vědeckým pracovníkem v Ústavu pro výzkum rud v Kutné Hoře. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Protože tehdejší československé zřízení nepřálo jeho studijním a badatelským cestám do zahraničí, svoji domovinu Jan Kutina opustil a od září 1968 se stal postupně hostujícím profesorem nebo stážistou v Pensylvánii, v Kanadě, v Japonsku, Novém Mexiku, poradcem pro těžbu nerostných surovin pro Latinskou Ameriku a Afriku.

Od roku 1980 až do úmrtí působil jako mimořádný profesor na Americké univerzitě ve Washingtonu, do roku 2005 vedl vědeckou a vývojovou práci v laboratoři globální tektoniky a metalogeneze.

Na jeho počest byl vzácný minerál pojmenován kutinait

Aby nebylo jméno Jana Kutiny v jeho rodné zemi zapomenuto, vznikl ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové pro Víkendovou přílohu pořad autorky Elišky Pilařové a režiséra Pavla Krejčího. Pomyslným mineralogickým kladívkem „vyťukáme“ připomínku stého výročí narození Jana Kutiny, jedinečného odborníka a vynikajícího vypravěče.

autoři: Eliška Závodná , Pavel Krejčí
Spustit audio

Související