O. Henry: Podfukářská série (7/7)

25. říjen 2015

On-line do soboty 31. října 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 13. září 2015 vždy v neděli v 10:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Povídky amerického humoristy O. Henryho svým vtipem a překvapivou pointou nepřestávají bavit nové a nové generace čtenářů. Jejich autor byl mužem mnoha talentů a nepostrádal dobrodružnou povahu, která ho dokonce na čas přivedla až do vězení. Své vtipné příběhy však psal i tam a po propuštění se už plně věnoval psaní.

Série O. Henryho příběhů, jejichž hrdiny jsou vykutálení podvodníčci, kteří cestují křížem krážem Amerikou a se střídavým úspěchem provozují své svérázné podnikání, byla inspirací pro sedmidílný rozhlasový seriál. Po několik týdnů vás budou na cestách po městech, městečkách i zapadákovech Spojených států provázet dva sympatičtí šejdíři a podfukáři Andy a Jeff, kteří - navzdory svému řemeslu - nepostrádají cit pro morálku.

V prvním příběhu nazvaném Vepřová morálka Jeff pobaví své přátele z branže svým příběhem o neúspěšném hledání férového společníka, v němž se ukáže, že i začátečník může mít někdy navrch nad mistrem.

Asyl Černého Billa. V druhém díle nazvaném Asyl Černého Billa si Andy a Jeff si vyslechnou příběh spolucestujícího podfukáře Billa o vlakovém lupiči, který unikne ruce zákona důmyslnou lstí.

Výkupné za Rudého náčelníka. Ve třetím příběhu nazvaném Výkupné za Rudého náčelníka se tato dvojice smolařů pokusí získat výkupné za syna bohatého farmáře.

Ve čtvrtém příběhu, který se jmenuje Exaktní věda o sňatku, se naši známí podvodníčci - gentlemani představí jako úspěšní provozovatelé sňatkové kanceláře.

V pátém příběhu, který se jmenuje Jak doběhnout vlka, se naši známí podvodníčci - gentlemani vydají do hor užít si dovolenou a když se dají do karbanu s bohatým obchodníkem, ještě netuší, že za krátko budou muset hájit podvodnickou čest svých neznámých kolegů.


Osoby a obsazení: Jeff Peters (Alois Švehlík), Andy Tucker (Tomáš Töpfer), Rufe Tatum (Lukáš Hlavica), Monty Silver (Michal Pavlata), Bill (Stanislav Oubram), kupec (Antonín Hardt), strážmistr (Jan Řeřicha), Misfitzky, obchodník (Miloš Rozhoň), Peevyová, bytná (Simona Stašová), Tapley (Antonín Molčík), úředník (Gaston Šubert), Mac (Václav Kotva), vyvolávač v cirkusu (Ladislav Brothánek) a další

Autor: O. Henry Překlad: Alois Josef ŠťastnýDramaturgie: Jarmila KonrádováDramatizace: Jana KnitlováHudba: Emil ViklickýRežie: Karel Weinlich

Natočeno v roce 1993.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio