Nový Babylón – lahůdka pro hudební a filmové fanoušky

02832554.jpeg

Filmová projekce s živým orchestrem 4. března 2013 od 20.00 hodin v Anežském klášteře.

Český rozhlas Vltava a Orchestr BERG představí 4. března 2013 od 20 hodin na mimořádném koncertě originální snímek Nový Babylón s hudbou třiadvacetiletého Dmitrije Šostakoviče - vůbec první filmovou zakázkou tohoto světově proslulého skladatele. Koncert z pražského kláštera sv. Anežky České přenáší v přímém přenosu pět evropských rozhlasových stanic, dalších deset pak uvede záznam.

Celovečerní film Nový Babylón (1929) pochází z dílny zakladatelů „Továrny excentrického herce“ Leonida Trauberga a Grigorije Kozinceva a skladatele Dmitrije Šostakoviče. Nový Babylón je zajímavým dokladem doby. Jeho tvůrci významně ovlivnili sovětskou kinematografii i divadlo. Pokud to ještě režim dovoloval, hlásili se ve svém díle mimo jiné k francouzskému literárnímu naturalismu nebo k odkazu impresionistů, dadaistů i amerických filmových tvůrců. Hudbu složil tehdy třiadvacetiletý Dimitrij Šostakovič (1906-1975), který se v počátcích své kariéry živil jako pianista v biografu a jehož tvorba pro film provázela vlastně celý život.

Nový Babylón / New Babylon (1929) _____ hudba / music: Dmitri Shostakovich from Orchestr BERG on Vimeo.

Nový Babylon je příběhem nenaplněné lásky odehrávajícím se na pozadí temné historie Pařížské komuny. Louise, prodavačka v luxusním obchodním domě se symbolickým názvem „Nový Babylon“, se stane zanícenou komunardkou. Jean, politicky nikterak uvědomělý venkovan sloužící jako řadový voják francouzské armády, je přinucen účastnit se zásahu proti komunardům a nakonec provázet svoji milou na popraviště.

Film měl pohnutý osud – těsně před premiérou zasáhli sovětští cenzoři a zkrátili film na nesmyslné torzo. To přineslo komplikace i skladateli, který měl minimum času na úpravu hudby. Do toho se bouřil orchestr – kvůli extrémní náročnosti partů. Film tak při premiéře neobstál, svoji slávu si zažívá teprve nyní. Díky objevu větší části vystříhaného materiálu bylo možné film zrekonstruovat i s hudební složkou – to se podařilo u příležitosti stého výročí Šostakovičova narození (2006). Orchestr BERG uskutečnil českou premiéru v roce 2011 a nyní film uvede v rámci koncertu, jehož zvukovou složku přenáší v přímém přenosu Český rozhlas do sítě evropských rádií.

Orchestr BERG a jeho šéfdirigent Peter Vrábel se stali ojedinělými českými odborníky na uvádění němých filmů s živou hudbou. V současné době mají na repertoáru čtyři celovečerní a pět krátkometrážních filmů, všechny byly tímto orchestrem uvedeny v českých nebo dokonce světových premiérách. Jsou mezi nimi mimo jiné ikonické filmy jako například Utrpení Panny orleánské (C. Th. Dreyer, 1929) nebo Mechanický balet (F. Léger, 1924).

Nový Babylon (Новый Вавилон, New Babylon)Režie: Leonid Trauberg, Grigorij Kozincev1929, SSSR, 93 minut, němý (ruské mezititulky, CZ+EN titulky), ČB, DVDRestaurovaná, rekonstruovaná a digitalizovaná kopie doplněná o vystříhaný materiálprodukce: Leningradkino, distribuce: Absolut Medien, SRNpůvodní hudba: Dmitrij Šostakovič

pondělí 4. března ve 20h, Anežský klášter... němý film z roku 1929 s původní hudbou Dmitrije Šostakoviče... hudební složku kinokoncertu přenáší Český rozhlas v síti Evropské vysílací unieOrchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent