Novinka Inner Spaces příjemně plyne. Prostá aranžmá pomáhají vyniknout silným melodiím

03561320.jpeg

Mezinárodní jazzové kvinteto Inner Spaces je spojením těch z nejtalentovanějších představitelů mladého českého a polského jazzu.

Jejich nové album, natočené živě ve Studiu 1 Českého rozhlasu v Ostravě, navazuje na pět let starý počin Light Year, který tehdy získal Cenu Anděl v žánrové kategorii „jazz and blues". Novinka nese dvojjazyčný česko-anglický název Jarní / Vernal.

Členové kapely Inner Spaces začali společně hrát už v roce 2009 na půdě hudební akademie v polských Katowicích a v nezměněné sestavě fungují úspěšně dodnes. Trumpetistku Štěpánku Balcarovou a saxofonistu Luboše Soukupa tedy i tentokrát doplňuje rytmická sekce ve složení Vít Křišťan, Max Mucha a Grzegorz Masłowski. Dva polští hudebníci u nás nejsou v širším povědomí, ale zbytek kvinteta figuruje v mnoha uznávaných projektech české jazzové scény.

Hudba na albu Jarní je chytrá a příjemně plyne. Kontrast vytváří především proměnlivé autorství skladeb tří českých členů, a i když polská část kapely autorsky nepřispěla, její role není o nic méně důležitá.

Zatímco Balcarová napsala přímočaré zpěvné melodie (včetně titulní skladby), tvorba jejích mužských spoluhráčů je o něco tajemnější. Díky prostým aranžmá ale všechny melodie krásně vyniknou a posluchačům předají veškeré emoce, které v sobě mají obsažené.