Nové zvukové nosiče: Stanislava Součková: Samozřejmá

31. květen 2003

Profilové album Stanislavy Součkové vychází v roce, ve kterém by se tato vynikající sopranistka dožila osmdesátin. (Zemřela před šesti lety). Léta byla sólistkou karlínského divadla, v šedesátých a sedmdesátých letech hvězdou operní scény v Českých Budějovicích.

Ač patřila k nejvýraznějším sopránovým talentům své generace, v Národním divadle jen občas hostovala. Na omezených možnostech uměleckého uplatnění se podepsal "kulacký" původ (pocházela ze selského rodu, na statku hospodařila i rodina jejího muže) a také manželství s evangelickým duchovním, který navíc několik let strávil v komunistickém kriminále. V Budějovicích jí však bylo dopřáno ztvárnit řadu významných operních rolí, jichž se zhostila na vynikající úrovni.

Svébytnou "scénou" se Stanislavě Součkové stal také rozhlas, který s ní pořídil mnoho kvalitních nahrávek. Často spolupracovala také s rozhlasovými symfoniky. Editoři profilového alba tedy mohli čerpat především z bohatého archivu Čs. rozhlasu, jehož prostřednictvím přesvědčivě dokládají nevšední talent pěvkyně, šíři repertoáru i výrazové bohatství.

Stanislava Součková: Samozřejmá

Již úvodní skladba - populární Bravurní variace na Mozartovo téma Adolfa Charlese Adama - představuje Součkovou jako vynikající koloraturní pěvkyni. Její hlas zaujme jiskřivou hravostí i v operetních rolích (árie ze Straussova Netopýra, Frimlových a Piskáčkových operet) i krásou a vytříbeností hlasového projevu, smyslem pro lyriku a dramatičnost v rolích operních. Obdivuhodné hlasové dispozice i oduševnělost výrazu prokazuje v Gounodově Romeu a Julii, ve Verdiho Rigolettu a La Traviatě, v operách Mozartových. Vrcholem alba jsou ukázky z českých oper - Smetanovy Libuše a Dvořákova Jakobína a Rusalky.

autor: (ap)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová