Norma. Poslechněte si ikonické dílo Vincenza Belliniho v záznamu z Metropolitní opery

25. březen 2023

Operní večer nabídl zcela jedinečný zážitek. Prostřednictvím Evropské rozhlasové výměny jsme se společně mohli přenést do Metropolitní opery v New Yorku a vyslechnout operu Vincenza Belliniho Norma. Hudební drama o zradě, pocitu viny i příběhu nešťastné lásky vzniklo na libreto Fellice Romaniho v roce 1831. Přímý přenos jsme vysílali 25. března od 17.00.

Příběh tohoto díla světové opery nás zavede do období starověké Galie k druidskému kmeni, který je již dlouho sužován římskou nadvládou. V čele tohoto lidu stojí Oroveso, otec hlavní představitelky Normy. Druidové však nemají nejmenší tušení o tom, že Norma svou věrnost lidu porušila tím, že je milenkou římského prokonzula Polliona – nadto je matkou jeho dvou potomků.

Vincenzo Bellini: Norma. Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku, Sonya Yoncheva

Pollione se ale zamiloval do mladé kněžky Adalgisy a touží po tom, aby oba opustili Galii a odešli do Říma. Norma zprvu neví, že středem Pollionova zájmu je právě Adalgisa, která se Normě svěří se svými pocity viny kvůli zakázané lásce. Ani Adalgisa nemá ponětí o vztahu Normy a Polliona. Ve chvíli, kdy Adalgisa navštíví Normu, objevuje se stejném místě i Pollione a vznik milostného trojúhelníku vyvolává v Normě obrovskou vlnu zuřivosti.

Účinkují

Sonya Yoncheva - Norma
Ekaterina Gubanova - Adalgisa
Michael Spyres - Pollione
Christian Van Horn – Oroveso
Brittany Olivia Logan – Clotilde
Yongzhao Yu - Flavio
Sbor a Orchestr Metropolitní opery
Maurizio Benini – dirigent

Slovem provází Martina Kolajová
Připravil Ondřej Scholtz

Spustit audio

Související