Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství

8. říjen 2013

Nedočkavý svět – a nejen vědecký – se dozvěděl jména prvních letošních laureátů Nobelových cen, a to za fyziologii a lékařství.

Letošními nositeli Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství se stávají dva Američané – James Rothman a Randy Schekman – a vědec německého původu Thomas Südhof.

Nejvyššího vědeckého ocenění se jim dostává za výzkumy a popis mechanismu zvaného vezikulární transport. Ten je pojmenován podle vezikulu, tedy váčku nebo měchýřku, ve kterém se shromažďují, přenášejí a v cílovém místě uvolňují látky jako hormony, neuropřenašeče, enzymy a další molekuly, a to jak uvnitř buňky, tak i mezi buňkami. Přitom je třeba přenést správné látky na správné místo v požadovanou dobu, stejně jako jsou ve velkých a rušných přístavech potřeba systémy, které zaručí, že se každý náklad dostane včas do správného cíle. V buňce to funguje obdobně. A badatelé právě ocenění Nobelovou cenou objasnili, jak.

Profesor František Vyskočil z Fyziologického ústavu Akademie věd vysvětluje, čemu přesně se noví nositelé Nobelovy ceny věnovali: „Zajímá je velmi důležitá otázka – jakým způsobem se biologicky aktivní látky v sekrečních buňkách vytvářejí, jak se hromadí v měchýřcích a jak ty měchýřky se potom otevírají mezi buňky a jak látky fungují.“

Narušení mechanismů, které objevili noví nositelé Nobelovy ceny, může vést k celé řadě chorob. O tom se dozvíte v některém z příštích vydání vědecké rubriky Mozaiky.

autor: Jana Olivová
Spustit audio