Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství
Nedočkavý svět – a nejen vědecký – se dozvěděl jména prvních letošních laureátů Nobelových cen, a to za fyziologii a lékařství.
Letošními nositeli Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství se stávají dva Američané – James Rothman a Randy Schekman – a vědec německého původu Thomas Südhof.
Nejvyššího vědeckého ocenění se jim dostává za výzkumy a popis mechanismu zvaného vezikulární transport. Ten je pojmenován podle vezikulu, tedy váčku nebo měchýřku, ve kterém se shromažďují, přenášejí a v cílovém místě uvolňují látky jako hormony, neuropřenašeče, enzymy a další molekuly, a to jak uvnitř buňky, tak i mezi buňkami. Přitom je třeba přenést správné látky na správné místo v požadovanou dobu, stejně jako jsou ve velkých a rušných přístavech potřeba systémy, které zaručí, že se každý náklad dostane včas do správného cíle. V buňce to funguje obdobně. A badatelé právě ocenění Nobelovou cenou objasnili, jak.
Profesor František Vyskočil z Fyziologického ústavu Akademie věd vysvětluje, čemu přesně se noví nositelé Nobelovy ceny věnovali: „Zajímá je velmi důležitá otázka – jakým způsobem se biologicky aktivní látky v sekrečních buňkách vytvářejí, jak se hromadí v měchýřcích a jak ty měchýřky se potom otevírají mezi buňky a jak látky fungují.“
Narušení mechanismů, které objevili noví nositelé Nobelovy ceny, může vést k celé řadě chorob. O tom se dozvíte v některém z příštích vydání vědecké rubriky Mozaiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.