Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Iva Janžurová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Komedie o dlouho připravovaných námluvách i strachu dostat se jednou provždy do chomoutu s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou, Jiřím Sovákem a dalšími vynikajícími herci. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Nikolaj Vasiljevič Gogol

Ženitba je vedle Revizora další satirickou komedií, jíž se autor Nikolaj Vasilijevič Gogol zapsal nesmazatelně do dějin světového dramatu. Na poměrně jednoduchém půdorysu základní zápletky, v jejímž rámci se odehrávají námluvy stárnoucí a vdavekchtivé panny Agáty, rozehrál Gogol gejzír komických situací, ve kterých se postupně odhalují pokřivené povahy nápadníků, stejně jako zdeformované společenské vztahy. V nich vévodí sobectví, hrubost, lenost a tupost.

Natáčení Gogolovy Ženitby-1982

Ve vynikajícím hereckém obsazení, jemuž dominuje Iva Janžurová jako Agáta, Dana Medřická jako dohazovačka Tekla a Jiří Sovák jako Kočkarev, se před posluchači odvíjí dění na pokraji komična a trapnosti, svým založením ne nepodobné atmosféře Formanových filmů.

Osoby a obsazení: Agáta, obchodníkova dcera, nevěsta (Iva Janžurová), Arina, její teta (Jiřina Jirásková), Tekla, dohazovačka (Dana Medřická), Podkolatov, vládní rada (Jiří Hálek), Kočkarev, jeho přítel (Jiří Sovák), Nenažraný, přednosta hospodářsko-správního odboru (Soběslav Sejk), Onučkin, bývalý důstojník pěchoty (Jaroslav Kepka), Žvanikin, bývalý námořní poručík (Lubomír Lipský), Duňaša, služka (Sylva Sequensová) a Štěpán, sluha (Svatopluk Skládal)

Překlad: Leoš Suchařípa
Rozhlasová úprava: Jiří Hubička
Dramaturgie: Pavel Minks
Hudba: Milan David Svoboda
Režie: Jan Lorman

Natočeno v roce 1982.