Nikolaj Vasiljevič Gogol: Taras Bulba. Příběh starého kozáka, který popraví syna za vlastizradu

20. srpen 2023

Jaroslav Průcha jako starý kozák Taras Bulba a Vladimír Brabec jako jeho syn Andrej, který zradí ve jménu lásky k polské šlechtičně svou vlast. Adaptaci klasického Gogolova díla natočil v roce 1962 Josef Svátek. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Pro rozhlas napsal: Karel Zajíček
Osoby a obsazení: Taras Bulba (Jaroslav Průcha), Ostap (Ladislav Kazda), Andrij (Vladimír Brabec), matka (Světla Amortová), Tovkač, kozácký esaul (Vladimír Hlavatý), košový ataman (Karel Houska), Kirdah, nový košový ataman (Otomar Korbelář), Ochrim, kozácký důstojník (Soběslav Sejk), Jankel, židovský kramář (Martin Růžek), Kateřina, polská šlechtična (Jiřina Petrovická), Tatarka, služka Kateřiny (Viola Zinková), Ostranica, velký ataman (František Hanus), pobočník Ostranici (Vladimír Čech), Foma a další
Překlad: Petr Křička
Hudba: Jiří Jaroch
Režie: Josef Svátek
Natočeno: 1962

Taras Bulba se z Gogolových novel vymyká nejen svou délkou. Výjimečná je její historizující látka – kozácké dějiny 17. století. Od převážně groteskního ladění pozdějšího díla se odlišuje i romantické a nacionalistické vyznění novely. Příběh je také plný dobrodružných scén a poměrně drastických obrazů.

Novela poprvé vyšla v Gogolově sbírce Mirgorod v roce 1835. Čeští čtenáři se s ní mohli seznámit poprvé o jedenáct let později v překladu Karla Vladislava Zapa pod názvem Taras Bulba: obraz starého Kozáctwa na Ukrajině.

Příběh starého kozáka, který jednoho syna za zradu sám popraví a druhého umučí jeho nepřátelé, inspiroval Leoše Janáčka ke složení rapsodie Taras Bulba. Stejnojmennou operu zkomponoval ukrajinský skladatel Mykola Vitalijovyč Lysenko. Prvního filmového zpracování se látka dočkala v roce 1924 v Německu, v režii Wladimira von Strischewskieho. V americké verzi z roku 1962 si zahráli Tony Curtis a Yul Brynner.

Spustit audio

Související