Nicolae Rusu: Šťastný a bezesný

03638335.jpeg

Povídka moldavského autora o tom, jak jeden člověk snil, že vyhraje letadlo.

Poslouchejte na Vltavě 3. června 2016 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do čtvrtka 9. června 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Další z moldavských spisovatelů, které v překladech Jiřího Našince představujeme v tomto týdnu v Kabinetu, je Nicolae Rusu, narozený roku 1948. Rusu je absolvent Národohospodářské fakulty kišiněvského Vysokého učení technického a Literárního institutu M. Gorkého v Moskvě. Pracoval jako účetní a ekonom, v údobí 1987-2010 byl ředitelem Literárního fondu Svazu moldavských spisovatelů. Jako prozaik debutoval časopisecky v roce 1976. V psychologických povídkách vykresluje výrazné lidské typy od osob vykořeněných až k vizionářům a jasně vymezuje hranici mezi pomíjivými a nadčasovými hodnotami. Na etické problémy se soustřeďuje i v románech a v dvoudílném politickém thrilleru, který česky vyšel pod názvem Krysiáda v roce 2011.

Patří k významným a oceňovaným spisovatelům, jehož dílo, v němž reflektuje současnost postsovětské republiky Moldávie, současně přesahuje rámec jeho země.

V povídce Šťastný a bezesný zobrazuje touhu dvou lidí ze sociálního dna po náhlém štěstí, které spatřují ve vidině výhry na los. Povídka patří k literárním sondám do světa slabých a sociálně vyloučených, s nímž mají spisovatelé ze zemí evropského východu mnohé zkušenosti.


Čte: Tomáš Drápela

Autor: Nicolae RusuPřeklad: Jiří Našinec Připravila: Eva WilligováRežie: Luboš Koníř

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby