Neviditelný kříž. Verše z pozůstalosti Kamila Bednáře

22. květen 2022

Před padesáti lety, v květnu 1972, zemřel básník a překladatel Kamil Bednář, jedna z ústředních figur mezi mladými básníky na přelomu 30. a 40. let, přítel Jiřího Ortena, který spoluvytvářel generační koncepci „nahého člověka“. Verše z jeho pozůstalosti poslouchejte v podání Miroslava Moravce a Josefa Somra on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Miroslav Moravec, Josef Somr
Připravil: Rudolf Matys
Režie: Jan Žáček
Natočeno: v roce 1991

Verše z rukopisné sbírky Neviditelný kříž pocházejí z počátku 50. let a z pochopitelných důvodů nemohly ve své době aspirovat na vydání – ostatně celou poezii českého existencialismu s příměsí křesťanského humanismu nové uspořádání světa odmítlo.

Básně o člověku v době odlidštěnosti tedy dříve než čtenáři poznali rozhlasoví posluchači zkraje 90. let v přednesu Josefa Somra. U příležitosti 50. výročí Bednářovy smrti je zařazujeme v repríze.

autor: Rudolf Matys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...