Nesmíte to vzdát, říká Marie Dvořáková, čerstvá držitelka amerického Oscara za nejlepší studentský snímek

29. září 2017
Marie Dvořáková, nová držitelka ceny studentský Oscar

Cenu získala za hříčku plnou triků a kouzel, za krátkometrážní film Kdo je kdo v mykologii.

„Bylo to velké překvapení. Zúročila se dlouholetá práce asi stovky lidí, kteří se nezištně na vzniku snímku podíleli, včetně vědců, kteří množili překrásné plísně. Nejvíc mi pomohla česká legenda v oboru filmových triků Boris Masník,“ říká Marie Dvořáková, které v těchto dnech telefonují producenti z Kalifornie a žádají jí o celovečerní scénář. Do Hollywoodu si pro medaili jede 12. října.

„Ocenění mi otevírá dveře do vysněného filmového světa. Jsou tady přísliby a naděje, ale také se nemusí stát vůbec nic, záleží, jak se jim bude líbit můj příští scénář.“

Marie Dvořáková patří mezi tři oceněné v kategorii Nejlepší hraný film. Jakou převezme v Hollywoodu medaili, to už nehraje roli. Vzbudila o svou filmovou práci velký zájem a své udělala i sláva české nové vlny, k jejíž nápaditosti, ale i k práci s triky a filmovými efekty evropských škol se Marie otevřeně hlásí.

Před lety jako vůbec první Češka získala stipendium na NYU Tisch School of The Arts v New Yorku. „Takové studium bych si nikdy nebyla schopna zaplatit, stojí kolem 50 tisíc dolarů ročně, mí přátelé odcházejí po studiích s velkými dluhy,“ podotýká filmařka.

„New York nebyla láska na první pohled, ale zato je to láska napořád.“

Marie Dvořáková žije v jeho liberální atmosféře jedenáct let a od minulého roku je programovou ředitelkou Českého centra v New Yorku, kde mimo jiné razí cestu českému filmu. Zrovna v těchto dnech mají Newyorčané možnost vidět v Lincolnově centru pětici českých trezorových filmů. Její letní programy němých snímků s živou hudbou, na střeše České národní budovy na Manhattanu, jsou už proslulé. „Ředitelka zdejšího Českého centra Barbara Karpetová mi dává, co se filmu týká, volnou ruku a Američané se už pro velký zájem nemohou na projekce ani dostat. Nejen Miloš Forman je zde velké jméno“.

Čtěte takéVizitky, rozhovory s lidmi, kterým umění proměňuje život. Od 4. září na Vltavě

Dobrou rádkyní a rodinou přítelkyní Marie Dvořákové je v New Yorku scénáristka Milena Jelinek, vyhledávaná profesorka Columbijské univerzity. „Je přísná, ale spravedlivá, mám v ní obrovskou důvěru a radí mi i s mým celovečerním scénářem“. O něm Marie Dvořáková zatím takticky mlčí, ale pilně na něm pracuje.

A reakce Mileny Jelinek na ocenění? „To je skutečně fantastický úspěch! Marie přišla se zcela něčím jiným: její práce s triky, barvou, fantazií, kouzlem, vizuálními gagy – musela se tím všít naprosto odlišovat. A šla si za svým, s velkou poctivostí, nenechala se odradit, nikým a ničím,“ neskrývá velkou radost mimo rozhlasový záznam Milena Jelinek.

A samotný film Kdo je kdo v mykologii? V prvopočátku vznikl díky výzvě nadace Sloan Foundation, která začala podporovat propojení vědců s filmaři. I získávání financí je na bedrech studentů, nejen scénář a režie. Do hry poté vstoupil i Mikrobiologický ústav Akademie věd České republiky a začaly se dít věci a množit plísně. O tom, jak film vznikal, se můžete dozvědět nejen ve Vizitce, ale také na speciální stránce.

„Nesmíte to vzdát a musíte mít velkou trpělivost. New York Vám to vrací po trošičkách, ale když přijde ten zlom, tak ta odměna je obrovská.“

Marie Dvořáková i po tak velkém úspěchu stojí pevnýma nohama na zemi a ze všeho nejvíc si přeje klid na další filmovou práci. A jak proměňuje umění její každodenní život? „Ze všech uměleckých disciplín mě nejvíc ovlivňuje hudba, ta je mou největší inspirací a zůstane i pro mé příští filmy.“ Její hudební výběr pro Vizitku je Dizzy Gillespie, John Adams, Avishai Cohen a Duke Ellington.

  • Film
  • Rozhovor
  • Hosté Vltavy
  • Oscary
  • film