Nepokořený duch. Životní příběh Milady Horákové
Pětidílný dokument nahlíží do zdánlivě odvátých dějů a dramat v životě Milady Horákové s pomocí svědectví posledních žijících pamětníků a spolupracovníků této političky.
Milada Horáková se narodila 25. prosince 1901. Už během studií práv na Univerzitě Karlově se zapojila do ženského hnutí. Spolupracovala s Františkou Plamínkovou, poslankyní strany národně socialistické a zakladatelkou ve své době vlivné Ženské národní rady.
Z rozhlasového archivu byl použit záznam procesu z roku 1950.
Jako právnička byla činná především v zajištění rovnosti mužů a žen před zákonem. Sama sebe počítala mezi feministky a usilovala o zlepšení postavení svobodných žen a nemanželských dětí.
Společně s manželem se během druhé světové války zapojila do odbojové činnosti. Oba byli zatčeni, následovaly kruté výslechy na gestapu a několikaleté věznění na Pankráci, v terezínské Malé pevnosti a nakonec v Aichachu u Mnichova.
Po válce vstoupila do znovuobnovené národně socialistické strany a stala se poslankyní Národního shromáždění. Byla kritičkou nedemokratických tendencí komunistické strany, za což byla sledována StB a později v roce 1950 i zatčena v rámci vykonstruovaného politického procesu. Během něho byla odsouzena k trestu smrti a jako jediná žena popravena.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka