Nepodceňuj se. Ty sám jsi to jediné, co máš. Janis Joplin v Sedmém nebi Marty Kloučkové

18. leden 2023

Janis Joplin, legendární hudební osobnost, zpěvačka a ikona, která ovlivnila generace hudebníků, zpěváků a lidí po celém světě, by 19. ledna 2023 oslavila 80. narozeniny. V Sedmém nebi Marty Kloučkové uslyšíme písně z jejích čtyř studiových alb – z eponymní nahrávky s kapelou Big brother and the holding company, z alb Cheap thrills, I got them Kozmic blues again Mama! a Pearl.

Janis Joplin žila podle hesla: Buď sám sebou, buď člověkem, který si na nic nehraje. Nelži sobě ani druhým.“ Odkaz, který zanechala je ryzí a nejspíš i proto i dnes – 53 let po její smrti, zůstává živý. Janis Joplin se narodila v Port Arthuru v Texasu, v malém přístavním městě, kde být odlišný znamenalo mít problémy. A odlišná Janis Joplin byla. Citlivá duše, která milovala hudbu – hlavně blues a Bessie Smith, umění a literaturu.

Čtěte také

Už na střední škole tíhla k beatnické poezii, nosila dlouhé rozcuchané vlasy a rozhodně nepředstavovala prototyp upravené maloměstské dívky, a to ani svým vzhledem, ani svými názory. Na škole zažila nepochopení a šikanu, a tak není divu, že z Port Arthuru odešla hned, jak mohla – tedy po skončení střední školy v roce 1960. Nejprve zpívala v malých texaských kubech, pak se přesunula do slunné Kalifornie – do San Franciska, kde se právě rodilo hnutí hippies. Netrvalo dlouho a se svým soulovým nakřáplý hlasem, nespoutaným vzhledem a autentickým projevem sklízela první úspěchy.

S heslem „Nepodceňuj se, ty jsi to jediné, co máš“ a zapálením pro komunikaci s fanoušky by dnes byla Janis Joplin královnou sociálních sítí. Pokud bychom mluvili v současných termínech, řekli bychom, že Janis Joplin byla ve své době jednou z nejzásadnějších influencerek. Řadu žen ovlivnila svou vizáží – nenosila podprsenku, měla na první pohled spíše rozcuchané vlasy a celkově působila dojmem, že si se svým vzhledem příliš hlavu neláme. Navíc byla jednou z prvních výrazných žen v jinak mužském rockovém světě, na který se nekoukalo jako na sexsymbol.

Janis Joplin a její Porsche z roku 1965, malované Davem Richardsem

Její sestra uvedla, že svým vystupování Janis Joplin poskytla lidem sílu a pomohla jim postavit se za sebe, protože viděli, že přesně to dělá Janis. Pravdivě přistupovala k hudbě - a nespoutaně k životu. Se svým unikátním chraplavým hlasem, okouzlující muzikalitou, naléhavým projevem, a nespoutaným bohémsko-rockerským stylem života a pevnými postoji se stala ikonou hnutí hippies i vzorem pro feministické hnutí – ačkoliv o to druhé ani neusilovala. Během své čtyřleté kariéry natočila čtyři studiová alba. Po albu Big Brother and the Holding Company a Cheap Thrills následovala alba I got Dem Ol Kozmic Blues again Mama! z roku 1969 a Pearl z roku 1971.  Její koncerty byly plné elektrizujícího napětí mezi ní a posluchači – a to je kombinace, při níž je celosvětová sláva nevyhnutelná.

Spustit audio