Neobvyklý životní příběh emancipované aristokratky. Uplynulo 330 let od narození barokní šlechtičny Marie Gabriely Lažanské

22. duben 2021

Marie Gabriela Lažanská se narodila 23. dubna roku 1691 ve Vídni jako jedna z dcer hraběte Tomáše Zachea Černína z Chudenic. Většina jejího života je však spojena se západočeským zámkem Manětín, který vlastnila a vytvořila z něj barokní perlu Západních Čech. Zajímavá je však také její osobnost, byla totiž na poměry své doby až nezvykle emancipovaná.

Všechny epizody

Marie Gabriela se stala velkou podporovatelkou umění, hudby, z dnešního pohledu i skvělou manažerkou svých majetků a při tom všem stíhala být i velmi dobrou a milující matkou.

O jejím životě a o tom, jak se její osud neodmyslitelně spojil se západočeským Manětínem, natáčel Filip Jan Zvolský s historikem umění Janem Štěpánkem.

autor: Filip Jan Zvolský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.