Nenávist pramení ze strachu a neznalosti, říká režisér dokumentu o uprchlících v Česku
Celovečerní autorský dokumentární film Saši Dlouhého Bohu žel sleduje šest uprchlických příběhů prožívaných po dobu několika let v České republice.
„Film jsem začal točit, protože jsem chtěl dodat nějaký obsah abstraktnímu pojmu uprchlík,“ objasňuje režisér, „všichni o uprchlících mluví, ale většina lidí si pod tím slovem nedokáže představit nic konkrétního.“
Saša dlouhý dokument točil čtyři roky a zachycuje spletité životní osudy Rusa Vladimíra, Nigerijce Olalekana, Iráčanů Ahmeda a Ayat, Syřanů George a Hadiho nebo Gruzínce Zuraba.
Jak Saša Dlouhý hledal své protagonisty? Proč si někteří do svého života pustili dokumentaristu? A kdo nakonec v České republice zůstane? Poslechněte si celé ArtCafé včetně hudby podle výběru Jonáše Kucharského.
Související
-
Kde nefungují čísla, nastupuje umění. DOX upozorňuje aktuální výstavou na situaci uprchlíků
Výstavní projekt I WELCOME představily v ArtCafé kurátorka Michaela Šilpochová a odbornice na migraci z organizace Amnesty International Šárka Antošová.
-
Překročit hranice. Dokument z října 2015 o uprchlících a...
„Je pátek na začátku října 2015, zhruba devět hodin večer. S kamarádkou Šárkou dobalujeme poslední nezbytnosti do kufru auta. Spacák, pití, svačina na několikahodin...
-
Nevinná hra na vojáky, nebo budoucí hrozba? O filmu Až přijde válka mluví jeho režisér Jan Gebert
Film českého režiséra o slovenské domobraně Až přijde válka byl uveden na letošním Berlinale a má potenciál oslovit diváky v celé Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.