Nenávist pramení ze strachu a neznalosti, říká režisér dokumentu o uprchlících v Česku

17. květen 2018

Celovečerní autorský dokumentární film Saši Dlouhého Bohu žel sleduje šest uprchlických příběhů prožívaných po dobu několika let v České republice.

„Film jsem začal točit, protože jsem chtěl dodat nějaký obsah abstraktnímu pojmu uprchlík,“ objasňuje režisér, „všichni o uprchlících mluví, ale většina lidí si pod tím slovem nedokáže představit nic konkrétního.“

Plakát k dokumentu

Saša dlouhý dokument točil čtyři roky a zachycuje spletité životní osudy Rusa Vladimíra, Nigerijce Olalekana, Iráčanů Ahmeda a Ayat, Syřanů George a Hadiho nebo Gruzínce Zuraba.

Jak Saša Dlouhý hledal své protagonisty? Proč si někteří do svého života pustili dokumentaristu? A kdo nakonec v České republice zůstane? Poslechněte si celé ArtCafé včetně hudby podle výběru Jonáše Kucharského.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.