Nenad Djapić: Vídeňský hřích. Policejní inspektor a andělíčkářka pátrají po příčině Mozartovy smrti

10. únor 2024

Kdo může za smrt Wolfganga Amadea Mozarta? A jaký byl Salieriho podíl na předčasném odchodu geniálního skladatele? Mladý rakouský policejní inspektor a zkušená česká andělíčkářka Růžena se společně pokusí rozlousknout jeden z dosud nevyřešených případů vídeňského komisařství. Historicko-kriminologický až hudebně-vědný dobový obrázek z roku 1801 poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Jazyková spolupráce: Pavla Frýdlová
Osoby a obsazení: Růžena (Simona Stašová) a inspektor (Jaroslav Plesl)
Dramaturgie: Alena Zemančíková
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: 2013

Jsme ve Vídni na počátku prosince roku 1801, deset let po smrti Wolfganga Amadea Mozarta. Policejní inspektor Hautschrubber (česky Kůžedříč) je služebně odložený do registratury. Pro svou příliš útlocitnou povahu a nadměrné jazykové znalosti se prý nehodí k přímému vyšetřování.

Inspektor tím však trpí. Rád by s pomocí znalosti spisů a hlavně nových, nenásilných vyšetřovacích metod vyřešil jeden z nevyjasněných případů vídeňského policejního komisařství: totiž okolnosti smrti Wolfganga Amadea Mozarta a Salieriho podíl na jeho bídném konci. Pomoci mu má česká porodní bába a andělíčkářka Růžena, která ví ve Vídni o všem a navíc dovede věštit.

V dialogu mezi policejním inspektorem a postarší českou služebnou se dozvíme mnoho o národnostním složení obyvatel Vídně, o tom, co je to „vídeňský hřích“, o piklech, které kují Srbové na rohu Mauergasse proti mocnářství, i o vývoji případu Mozart versus Salieri v budoucnosti. Kromě toho všeho se policejnímu inspektorovi dostane od Růženy několika dobrých rad a poučení do života, které si však ctižádostivý policista pravděpodobně k srdci nevezme.

Hra Vídeňský hřích filmového dokumentaristy Nenada Djapiće byla oceněna v soutěži o Cenu Alfréda Radoka za rok 2011.

Spustit audio

Související