Nejvýznamnější klavíristky 20. století a jejich osudy

18. září 2017
Rondo
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Annie Fischer, oblíbená klavíristka legendárního Svjatoslava Richtera

Klavírista Jan Bartoš  se ve svém pořadu soustředí i na méně známé pianistky a jejich mnohdy fascinující osudy. V každém díle autor představuje osm osobností, které zásadním způsobem přispěly k interpretačnímu umění minulého století.

Jsou to například ruská klavíristka Taťána Nikolajeva, Američanka Rosalyn Tureck, specialistka na Bacha, dále Clara Haskil jako interpretka Mozarta.

Dojde ale i na umělkyně, které měly příležitost studovat s velkými osobnostmi romantické epochy a na francouzské pianistky, které měly nejblíž k impresionistům. Druhý díl uzavírá slavná argentinská pianistka Martha Argerich.

Ruská pianistka Taťána Nikolajeva

Ruská pianistka Taťána Nikolajeva se na mezinárodní hudební scéně objevila v 50. letech spolu s generací ruských klavíristů v čele se Svjatoslavem Richterem a Emilem Gilelsem. Spolupracovala s Dmitrijem Šostakovičem na jeho 24 preludiích a fugách a tento velkolepý cyklus také v premiéře provedla.

Klavíristka Rosalyn Tureck byla specialistkou na Bacha

Rosalyn Tureck patří k největším bachovským interpretkám a v jejím podání v pořadu zazní oblíbená Bachova Partita B dur. Při mozartovské interpretaci Clary Haskil si budeme moci připomenout, proč si ji váží takové osobnosti jako papež František.

Prostor dostanou i nahrávky dvou nejvýznamnějších pedagožek 20. století Nadii Boulanger a Rosiny Lhevinne. Největší prostor v Rondu zaujímá Myra Hess, nositelka Řádu britského impéria za organizování koncertů v bombardovaném Londýně za 2. světové války.

Klavíristka Clara Haskil

Ronda se také věnují pianistkám, které ještě měly tu možnost studovat s velkými osobnostmi romantické epochy. Etelka Freund se přátelila s Brahmsem a Fanny Davies studovala u Clary Schumannové. Eileen Joyce a Rosita Renard u nás nejsou příliš známé, kromě jejich nahrávek se také seznámíme s jejich životními příběhy.

Čilská pianistka Rosita Renard (1894-1949)

Francouzské interpretky Marcelle Meyer a Madelaine de Valmalete studovaly díla impresionistů Debussyho a Ravela pod dohledem obou autorů. Prostor v Rondu také dostávají oblíbenkyně legendárního Svjatoslava Richtera - Annie Fischer zahraje půvabnou Sonátu Fis dur L. van Beethovena a Eliso Virsaladze výběr z Chopinových Etud.

Dvoudílný pořad uzavře svou fenomenální interpretací Ravelova Kašpara noci argentinská klavíristka Martha Argerich.

autor: Jan Bartoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.