Nejvýznamnější klavíristky 20. století a jejich osudy

18. září 2017
Rondo

Klavírista Jan Bartoš  se ve svém pořadu soustředí i na méně známé pianistky a jejich mnohdy fascinující osudy. V každém díle autor představuje osm osobností, které zásadním způsobem přispěly k interpretačnímu umění minulého století.

Jsou to například ruská klavíristka Taťána Nikolajeva, Američanka Rosalyn Tureck, specialistka na Bacha, dále Clara Haskil jako interpretka Mozarta.

Dojde ale i na umělkyně, které měly příležitost studovat s velkými osobnostmi romantické epochy a na francouzské pianistky, které měly nejblíž k impresionistům. Druhý díl uzavírá slavná argentinská pianistka Martha Argerich.

Ruská pianistka Taťána Nikolajeva

Ruská pianistka Taťána Nikolajeva se na mezinárodní hudební scéně objevila v 50. letech spolu s generací ruských klavíristů v čele se Svjatoslavem Richterem a Emilem Gilelsem. Spolupracovala s Dmitrijem Šostakovičem na jeho 24 preludiích a fugách a tento velkolepý cyklus také v premiéře provedla.

Logo

Rosalyn Tureck patří k největším bachovským interpretkám a v jejím podání v pořadu zazní oblíbená Bachova Partita B dur. Při mozartovské interpretaci Clary Haskil si budeme moci připomenout, proč si ji váží takové osobnosti jako papež František.

Prostor dostanou i nahrávky dvou nejvýznamnějších pedagožek 20. století Nadii Boulanger a Rosiny Lhevinne. Největší prostor v Rondu zaujímá Myra Hess, nositelka Řádu britského impéria za organizování koncertů v bombardovaném Londýně za 2. světové války.

Logo

Ronda se také věnují pianistkám, které ještě měly tu možnost studovat s velkými osobnostmi romantické epochy. Etelka Freund se přátelila s Brahmsem a Fanny Davies studovala u Clary Schumannové. Eileen Joyce a Rosita Renard u nás nejsou příliš známé, kromě jejich nahrávek se také seznámíme s jejich životními příběhy.

Logo

Francouzské interpretky Marcelle Meyer a Madelaine de Valmalete studovaly díla impresionistů Debussyho a Ravela pod dohledem obou autorů. Prostor v Rondu také dostávají oblíbenkyně legendárního Svjatoslava Richtera - Annie Fischer zahraje půvabnou Sonátu Fis dur L. van Beethovena a Eliso Virsaladze výběr z Chopinových Etud.

Dvoudílný pořad uzavře svou fenomenální interpretací Ravelova Kašpara noci argentinská klavíristka Martha Argerich.

autor: Jan Bartoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.