To nejlepší z české fotografie na jednom místě. Výstava nabízí pohled autorů na vlastní tvorbu

15. duben 2019

V Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích jsou k vidění snímky charakterizující nejlepší české fotografy, které vybrali sami autoři. Postupně se po třetinách představí celý Zlatý fond Národního muzea fotografie, který vznikal mezi lety 2002 a 2004 a čítá celkem 220 autorů, tedy 220 různých snímků. Oslovení fotografové totiž darovali vždy jen jeden autorský snímek, který je podle nich samotných nejlépe vystihuje.

Výběr první třetiny souboru, tedy snímků celkem 74 autorů, mezi nimiž jsou například Josef Koudelka, Vladimír Birgus, Gabina Fárová, Jaroslav Kučera, Robert Vano nebo Karel Cudlín bude v Czech Photo Centre vystavený do 12. května.

Navazovat bude výběr II a III. Se začátkem výstavy začala i nová etapa Zlatého fondu Národního muzea fotografie. „Zlatý fond vznikl mezi lety 2002-2004 a od té doby fotografové do sbírek Národního muzea touto formou nepřispěli. Pokračování Zlatého fondu bude tedy spočívat v tom, že budeme oslovovat mladou generaci, která od roku 2004 do české fotografie zasáhla," říká zakladatel fondu Ivo Gil.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.