Nejistá sezóna začíná. Přední české orchestry ji zahájí přímými přenosy na Vltavě

23. září 2020

V období sílících koronavirových opatření Vltava ještě „stihne nabídnout“ přímé přenosy hned tří zahajovacích koncertů sezony – České filharmonie, Moravské filharmonie Olomouc a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Zda tyto akce skutečně odstartují několikaměsíční sérii dalších hudebních událostí, je ovšem ve hvězdách.

Zahajovací koncerty na Vltavě

23. 9. / 19.30
Česká filharmonie
24. 9. / 19.00
Moravská filharmonie Olomouc
25. 9. / 19.30
Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Program středečního koncertu České filharmonie stojí na Šostakovičovi s Dvořákem a dvou mladých interpretech – ruském klavíristovi Daniilu Trifonovi a rakouské 22leté trumpetistce Selině Ott. Večer věnovaný památce dirigenta Václava Neumanna, od jehož narození uplyne 29. září sto let, oddiriguje šéfdirigent Semjon Byčkov.

Semjon Byčkov a Česká filharmonie

Ve čtvrtek se vltavští posluchači mohou přenést do olomouckého sálu Reduta, kde odstartuje již 75. sezóna Moravské filharmonie Olomouc. Dominantou přenosu bude světová premiéra kompozice „Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění“, kterou k této příležitosti zkomponoval olomoucký rodák Marek Keprt. Program doplní skladby Martinů, Dvořáka a Krejčího. Sólistou bude Ivo Kahánek, orchestr povede Jakub Klecker.

Čtěte také

Páteční večer pak bude patřit SOČRu. Trojici kontrastních děl Hosokawy, Beethovena a Dvořáka odehraje orchestr jako tradičně v Rudolfinu pod vedením šéfdirigenta Alexandera Liebreicha. V poslední skladbě – Koncertu pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 – se jako sólista představí německý cellista Alban Gerhardt.

autor: Jan Mazura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?