(Nejen) Summertime! Gershwinova opera Porgy & Bess v podání rozhlasových symfoniků a Wayne Marshalla

George Gershwin: Porgy & Bess, 16. února 2019

Ve Dvořákově síni Rudolfina 16. února zazněla zkrácená, osmdesátiminutová koncertní verze opery George Gershwina. K rozhlasovým symfonikům se připojil Pražský filharmonický sbor, čtveřice vynikajících sólistů a nanejvýše povolaný britský dirigent, klavírista a varhaník Wayne Marshall, jehož doménou je symfonická hudba na pomezí klasiky a jazzu.

PROGRAM:
George Gershwin (1898-1937): Porgy & Bess (koncertní verze opery)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Wayne Marshall – dirigent
Angela Renée Simpson – soprán, Indira Mahajan – soprán (Bess, Serena a Clara)
Ronald Samm – tenor, Kevin Short – basbaryton (Porgy, Crown a Sportin´ Life)
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistr

Pro nás, současníky, je opera Porgy & Bess z roku 1935 synonymem strhujícího opusu na pomezí blues, hudby jazzové i klasické. Přitom v době svého prvního uvedení se dílo nedočkalo zrovna vlídného přijetí. Spojené státy prožívaly období po hospodářské krizi a sociálně zabarvené téma bylo patrně ze společenského hlediska neúnosně citlivé, podobně jako nezbytnost angažovat operně školené Afroameričany. Dnes se jedná o klasickou a snad nejhranější americkou operu.

Návštěvníci koncertu rozhlasových symfoniků se v příběhu o lásce žebráka Porgyho k dívce Bess setkali se čtveřicí vynikajících sólistů, kteří dané party zpívali na elitních pódiích a při opravdu vrcholných příležitostech. Společně s rozhlasovými symfoniky a Pražským filharmonickým sborem nám přiblížili osudy titulních postav, ale i Sereny, Clary či Crowna a přenést nás tak do atmosféry života ve slumech Charlestonu, v komunitě kreolsky mluvících Afroameričanů, do prostředí, které inspirovalo autora předlohy Edwin DuBose Heyward k sepsání románu Porgy (1925).

George Gershwin: Porgy & Bess, 16. února 2019

Garantem autentického provedení byl Wayne Marshall, v současnosti šéfdirigent Orchestru Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem, oceňovaný interpret Gershwina, Bernsteina a dalších amerických skladatelů 20. století. Operu Porgy a Bess provedl mj. s Islandským symfonickým orchestrem, Královským stockholmským filharmonickým orchestrem a orchestrem Maggio Musicale, s Národním orchestrem v Lille, filharmonickými orchestry ve Štrasburku, Drážďanech, Lucemburku, Londýně, Štrasburku a s lipským Gewandhausorchestrem. Titul dirigoval také na festivalu BBC Proms, v roce oslav 100. výročí narození George Gershwina (1998, Royal Albert Hall). Za zmínku rozhodně stojí i jeho dosud poslední varhanní CD „Gershwin and Bernstein Improvised“, které sklidilo mnoho vynikajících recenzí.

Posluchači jsou zváni od 18 hodin do Dvořákovy síně Rudolfina, kde se uskuteční setkání s dirigentem Waynem Marshallem a dalšími hosty.