Neil LaBute: Podoba věcí

Hezcí lidé jsou prý v životě úspěšnější. Kam až je člověk ochoten zajít, aby se zalíbil tomu, koho má rád? Americká divadelní hra o jednom vysokoškolském experimentu.

Poslouchejte na Vltavě 28. června 2016 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pondělí 4. července 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Nadržuje současná západní společnost krasavcům? Je naše vnější podoba odrazem toho, jací jsme uvnitř? Kde končí přirozená touha po dosažení harmonie duše a těla a začíná posedlost zevnějškem? Může být lidský zevnějšek považován za jistý druh umění? Tyhle otázky rád pokládá divákům svých her a filmů americký dramatik, scénárista a režisér Neil LaBute a samozřejmě na ně nedává jednoznačnou dopověď. Zato je nastoluje prostřednictvím provokativních situací a příběhů.


Od poloviny 90. let minulého století, kdy se začal cíleně věnovat dramatické tvorbě, napsal Neil LaBute (nar. 1963) hned několik divadelních her, ve kterých zkoumá, jak společenský diktát krásy ovlivňuje lidské vztahy. V komedii Tlustý prase (Fat Pig) čelí pohledný mladý muž odsudkům svého nejbližšího okolí poté, co začne chodit se sympatickou, ale značně tělnatou knihovnicí. Ve hře Proč být hezká (Reasons to Be Pretty) vyvolá bezděčná partnerova poznámka o obličeji partnerky tak bouřlivou reakci, že se dosavadní vztah rozpadne a dvojice se rozejde. Každodenní péče o vlastní zevnějšek a strach, co o něm soudí ostatní, se v hrách Neila LaButea mění v iracionální obsese, od kterých se jeho postavy nedokážou osvobodit.

Jednou z prvních her, kterou se LaBute na téma naší posedlosti vnějším zdáním vyslovil, je Podoba věcí (The Shape of Things). Příběh oscilující mezi romantickou komedií a dramatem se odehrává v malém univerzitním městečku na americkém středozápadě. Atraktivní studentka umění Evelyn se seznámí se zakřiknutým hlídačem v místním muzeu Adamem. Začnou spolu chodit a vlivem nové známosti a partnerčiny vytrvalé péče se z Adama stává sebevědomý, přitažlivý mladík. Evelyn změní Adamův šatník, účes, donutí ho pravidelně cvičit… Zdá se, že Eva, která kdysi na počátku vznikla z Adamova žebra, se v našem věku dokonale emancipovala, aby teď sama stvořila muže podle svých představ. Kam až bude Adam ochoten zajít, aby se zalíbil dívce, kterou má rád? A co vlastně s proměněným Adamem zamýšlí ona?

Podobu věcí LaBute napsal v roce 2001, sám ji inscenoval v Londýně. Později podle ní také natočil úspěšný stejnojmenný film s Rachel Weiszovou a Paulem Ruddem v hlavních rolích (u nás byl uveden pod názvem Sexuální rekonstrukce). Na českém jevišti se hra poprvé objevila v pražském Divadle Komedie v roce 2003.


Osoby a obsazení: Sára Venclovská (Evelyn), Václav Neužil (Adam), Klára Suchá (Jenny) a Josef Kaluža (Phillip). Hudbu složil a hraje Tomáš Vtípil

Autor: Neil LaBute Překlad: Petra HanákováRozhlasová úprava: Renata Venclová a Tomáš SoldánRežie: Tomáš Soldán

Natočeno v Olomouci.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby