Nedělní jazzové lelkování po Novém roce

03515058.jpeg

V podvečeru první letošní neděle pozve tradiční Ellingtonova znělka posluchače Vltavy k premiéře jazzového lelkování roku 2016. V jejím průběhu pronesou jazzoví sólisté i celé kolektivy novoroční zdravice.

O rázné vykročení do všedních dnů letošního roku se postará tenorsaxofonista Benny Golson a jeho Jazztet slavným pochodem Blues March. Úvodní téma poté rozvede neworleanský trumpetista Kermit Ruffins s kapelou Barbecue Swingers ve skladbě Put Your Right Foot Forward, jejíž název by mohl svádět k údernému překladu „Kupředu pravá“, ale je to spíš hravá variace idiomu „Put Your Best Foot Forward“ neboli „Dělej věci, jak nejlépe umíš“. Další novoroční přán zformuluje Unity Band v lyrické skladbě New Year, jejímž autorem je kytarista Pat Metheny. Jeho nástrojový kolega John Scofield pak skladbou Enjoy the Future vyzve posluchače, aby si vychutnali budoucnost. Pevná víra, že eventuální nepříjemnosti příštích dnů skončí dobře, je základním tématem skladby Silver Lining v podání skupiny Fourplay. Do proudu lelkovacích vinšování harmonicky zasáhne pianista Monty Alexander se svými spoluhráči přáním lásky a štěstí v nahrávce skladby Love And Happiness.

V závěru prodlouženého svátečního víkendu popřeje všem posluchačům Vltavy šťastný Nový rok kapela Veleband a sólista František Kop skladbou Zdeňka Zdeňka Happy New Year.