Necítit se jako mimozemšťan! Povědomá vlákna rodu prorůstají perníkem i naší fantazií
Literátka a publicistka Anna Luňáková stojí za knižní novinkou Atlas babiček, kde podnikla fantaskní průzkum linie babiček sahající až 4000 let nazpět. Jinudy jde při hledání kořenů filmařka Anastasia Serďuk, která umělecký výzkum rodinných příběhů z osy Pobaltí–Sibiř vtělila do filmu Dlouhá cesta. Minulé vtahuje do přítomnosti i Michaela Smolová, ta sdílí cukrářské a pekařské recepty prověřené praxí předků skrze blog Sistersbakery a kuchařky Téměř zapomenuté recepty 1 a 2.
Související
-
S buddhistou Minaříkem či básníkem Thákurem stezkou k bezpříčinné radostivosti a procitnutí
Tereza Lišková se v ArtCafé ptá Lubomíra Ondračky a Romana Blinky, jak se duchovní a mystické ideály Východu promítají do tuzemské literatury.
-
Bůh literatury kope do naběračky! Lao Ma překládá příběhy ze světa čínských bojových umění
ArtCafé Terezy Liškové otevírá pohled na specifické prolnutí literatury a čínských bojových umění. Příběhy z jižní Číny přináší překladatel Petr Vrána.
-
Jsem převozníkem knih, říká Anna Luňáková. Spisovatelka a překladatelka vybírá ze své knihovny
Setkání s knihami napříč prostorem a časem připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2022.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.