Nebeští kavalérové a finalisté Concertina Praga zavítali do jindřichohradeckého zámku. Koncert vítězů soutěže nabídl skladby Čajkovského, Smetany nebo Martinů

23. září 2021

Andělské přátelství neboli Nebeští kavalérové, vinšujte štěstí. Melodie této nejznámější písně jindřichohradeckého rodáka Adama Michny z Otradovic, která se stala znělkou soutěže i Jihočeského festivalu Concertino Praga, orámovala také jeho letošní závěrečný koncert. Ten se tradičně uskutečnil v Rytířském sále zámku v Jindřichově Hradci. V pátek 24. září od 19:00 se představili nejúspěšnější účastníci a účastnice 55. ročníku soutěže.

V kategorii komorní hra to byly soubory Veloce String Quartet (ten nakonec získal čestné uznání 1. stupně), dále Trio Vyšehrad (3. místo), Trio INNsolitus (2. místo) a Duo Mráček-Pěruška (1. místo), v kategorii sólové pak houslista Mark Anthony Lewin (čestné uznání 1. stupně) a klavíristé Jan Schulmeister (2. místo), Ildikó Rozsonits (3. místo) a Ryan Martin Bradshaw (1. místo).

Čtěte také

Zazněly skladby Johannesa Brahmse, Franze Liszta, Bedřicha Smetany, Josefa Suka, Dmitrije Šostakoviče, Ernesta Chaussona, P. I. Čajkovského, A. N. Skrjabina, Fryderyka Chopina a Bohuslava Martinů. Slovem provázela Jana Trojanová a přestávka přinesla rozhovor s Ryanem Martinem Bradshawem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.