Nebe má problém, protože na zemi je peklo! V Experimentálním prostoru NoD uvádí Bibli 2

22. únor 2019

Nejslavnější kniha světa – Bible – už má svůj druhý díl. Nicméně nejedná se o knihu, ale divadelní inscenaci Bible 2, kterou uvádí v Experimentálním prostoru NoD v Praze v režii Janka Lesáka. V Bibli 2 se setkáme s Bohem i ďáblem v situacích, ve kterých bychom je rozhodně nečekali.

Nová dogmata, nové hrdiny a čerstvou dávku toho, co nesmíte dělat nebo shoříte v pekle, slibují tvůrci inscenace Bible 2. Divadelníci Experimentálního prostoru NoD se pozastavili nad faktem, že nejslavnější kniha všech dob – Bible – ještě nemá druhý díl. Proto se rozhodli pro jeho divadelní zpracování. Starý i Nový zákon se jim staly východiskem.

My jsme si v podstatě chtěli povídat o tom, jak to máme dnes s duchovním životem. O Češích se říká, že je to neateističtější národ ne světě. Každý druhý tady tvrdí, že v nic nevěří. Ale na druhou stranu to bez duchovního života zkrátka nejde. Teď je jen otázka, jak takový duchovní život v současnosti vypadá. Tak jsme si řekli, že jestli za tisíce let největšímu světovému bestselleru nevznikl druhý díl, tak že se toho v té nejvíce ateistické zemi chopíme.
Janek Lesák

Bible 2

Kromě Bible samotné byl tvůrcům inscenace inspirací i internetový komiks Advetures of God.

Je to komiks o životě Boha, který v něm vystupuje jako alkoholik, má problematický vztah se synem a po jeho kanceláři se mu potácí ďábel a kazí mu i to málo, co se mu povede. Bylo to tedy východisko pro to, jak Bibli 2 pojmout komediálně s pomocí žánru komiksu a sitcomu. Pro nás je výchozí situací to, že se Bůh probouzí v blíže neurčené současnosti po tisíci letech, které prospal, protože se strašně opil poslední den, kdy stvořil svět. Prospal celé dějiny, prospal vývoj lidstva a spoustu problematických momentů s tím spojených.
Natálie Preslová

Bible 2

Bůh v podání Ladislava Kardy je cholerik, který kvůli jednomu divokému večírku zaspal tisíce let. Svou absenci se proto začne pokoušet světu vynahrazovat.

Má hrozně rád lidi, ale zjišťuje, že se mu to celé sype pod rukama. Je na sebe trochu naštvaný, ale i přesto se to snaží zachránit. Jenomže se mu to nedaří. Je to takový šéf smolař.
Ladislav Karda

Bible 2

Co by bylo nebe bez pekla. Nicméně zástupce pekla, tedy ďábel, v tomto případě jménem Lucy, za Boha převzal veškerou tvůrčí iniciativu. Tuto postavu v inscenaci Bible 2 hraje Lumíra Přichystalová. Nečekanou a v biblickém kontextu novou postavou je profesor v podání Martina Cikána, tedy zástupce vědy.

Pokud se máme v dějinách posouvat dál, tak tam musí být někdo, kdo suploval Boha po celou dobu jeho spánku. Pro nás je to tato postavička. I když profesora v kanceláři Boha všichni šikanují, je osobou, která to všechno za ta tisíciletí odpracovala. Byl to v podstatě on, který většinu věcí stvořil, byť bez nějaké morální záklopky.
Janek Lesák

Spustit audio