NEBÁT SE A NEKRÁST

5. březen 2004

OD 7.3. DO 11.4. NEDĚLE v 16:00. Nevšední pohledy na svět kolem nás, na budoucnost, kterou můžeme všichni trochu ovlivnit i na klišé, na která jsme si zvykli, přináší šest zastavení s Janem Sokolem. Třetí díl seriálu je věnován programu trvale udržitelného rozvoje. Na internetu si můžete přečíst recenzi knihy Josefa Beránka Nebát se a nekrást, ze které v pořadu citujeme.

Jan Sokol (1936), ministr školství v Tošovského vládě a kandidát na prezidenta, se věnoval též hodinářskému řemeslu, programování, přeložil řadu filozofických textů a podílel se na ekumenickém překladu bible. Spolu s Jiřím Němcem a Ladislavem Hejdánkem patřil od 60. let minulého století k nejvýraznějším představitelům křesťanských intelektuálů v disentu, patřil k prvním signatářům Charty 77 a po sametové revoluci byl zvolen do Federálního shromáždění ČSFR. V šestidílném seriálu Nebát se a nekrást se zamýšlí nad rolí náboženství a kultury ve společnosti, nad trvale udržitelným životem, nad vztahem mezi svobodou, lidskými právy a odpovědností a také nad budoucností Evropy a rolí Česka v ní. Jednotlivé půlhodinové díly vychází z úryvků Sokolových esejů a knížek, které rozvíjí živý rozhovor s redaktorkou Teresií Bečkovou. V nedávno vydané knize rozhovorů Jan Sokol říká, že filozofovat prakticky znamená pozorně číst, naslouchat a dávat si pozor na to, co říkáme. Rozhlasová setkání s Janem Sokolem jsou ukázkou brilantního myšlení muže, který po léta stál po boku filozofa Jana Patočky a dnes je živoucím svorníkem filozofického myšlení od poloviny minulého století do současnosti.

00190003.jpeg
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser