Násilnosti kvůli pálení koránu se mohou z Afghánistánu přelít do dalších zemí
Po celý víkend se v Afghánistánu odehrávaly protesty proti činu amerického pastora, který nedávno v USA spálil výtisk koránu. Během násilností zahynulo nejméně 25 lidí, desítky dalších byly zraněny. Mezi mrtvými je také 7 zahraničních zaměstnanců OSN. Islámské hnutí Taliban využilo akce k výzvě k lidovému povstání a z násilností obvinilo vládní síly.
Demonstrace se konaly hlavně v provincii Kandahár na jihu země a v blízkých okresech Pandžvájí a Dand, ale také v Džalalabádu východně od Kábulu a v relativně klidném Mazáre Šaríf na severu. Jak na Rádiu Česko uvedl Tomáš Kocián, koordinátor afghánské mise organizace Člověk v tísni, Afghánistán nemusí být přitom poslední zemí, kde násilnosti spojené s aktem pálení koránu, který označil za poměrně hloupý a omezený, vypukly.
„Teď záleží na tom, jak se toho chopí lidé, kteří mají potřebu šířit tento problém – ať už je to muslimské bratrstvo nebo radikální skupiny uvnitř islamistického hnutí. Problém má obrovský potenciál šířit se v celém islámském světě. My se nejvíce obáváme toho, což by nás bezprostředně mohlo zasáhnout, že by to mohlo zasáhnout Pákistán,“ přiblížil.
Podle něj demonstrace v Afghánistánu budou trvat ještě řadu dní. Výzva Talibanu k lidovému povstání ale, jak uvedl, potenciál nemá. „Jestli dojde v Afghánistánu k revoluci nebo nějakému většímu povstání, tak si nemyslím, že to bude na základě pálení koránu, ale z řady jiných důvodů,“ uvedl.
Afghánský prezident Hamíd Karzáí vyzval americký Kongres, aby pálení Koránu odsoudil. Podle Kociána by ale něco takového afghánské muslimy neupokojilo. „Důvodem je omezený pohled na svět, který nevzdělaní lidé mají. Oni nemají v zásadě žádné informace kromě toho, co dostanou na páteční motlitbě. Takže myslím si, že to lidi neuklidní,“ dodal Kocián.
Pálit korán je barbarské a nezodpovědné
Za nezodpovědný čin označil pálení koránu také Luboš Kropáček arabista z Ústavu Blízkého východu a Afriky. Připomněl, že korán je pro muslimy svatá kniha.
„Podle jejich víry je to přímé sebesdělení boha. Ke koránu se chovají mimořádně uctivě. A pálit jakékoliv knihy je barbarské. A pálit svatou knihu, ke které se hlásí tak velká číst lidstva, je čin opravdu velmi nezodpovědný,“ řekl arabista.
Podobné bouře hněvu u muslimů nedávno vyvolaly karikatury proroka Mohammeda. Podle Kropáčka totiž takovéto, jak řekl, dehonestující projevy, ženou vodu na mlýn radikálním živlům v islámském světě, kteří hovoří o nových křižáckých výpravách.
„A tyto falešné a zavádějící teze lidem vštěpují a mnozí jsou schopni uvěřit. Proto je potřeba takovéhoto jednání vystříhat. Jestliže někteří lidé na Západě hájili karikatury s poukazem na svobodu vyjadřování a svobodu slova, tak pálení knih takto hájit už nelze. Je to skutečně čin barbarský, hloupý a nezodpovědný,“ řekl profesor Kropáček.
Události narušují vztahy USA a Afghánistánu
Co se týče samotné události z 20. března, kdy měl evangelický pastor Wayne Sapp před kostelem na Floridě v přítomnosti 50 lidí, spálit jeden výtisk koránu, zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák na Rádiu Česko upozornil na to, že o události nevyšla žádná zpráva.
„Je to tím podivnější, že když se loni jiný floridský pastor Terry Jones chystal pálit korán na výročí teroristických útoků z 11. září, tak se o tom psalo a mluvilo hodně dlouho. A nyní byl tento muž u aktu spálení koránu a přesto se žádná zpráva neobjevila. Takže to pro nás objevili paradoxně Afghánci, kteří se proti tomu bouří,“ uvedl.
Poslední události podle Slezáka narušují vztahy Spojených států a Afghánistánu. Americký prezident Barack Obama násilnosti, ale i samotné pálení koránu odsoudil. Jenomže jeho afghánský protějšek požaduje, aby americký Kongres zabránil - zřejmě zákonem - tomu, aby se pálení koránu mohlo opakovat.
„Loňské plány Jonese na spálení koránu ukázaly, že pro americké úřady je velmi obtížné akci zakázat, protože se to dostává do střetu s principem svobody svědomí náboženské víry v USA. Takže si nedokážu představit, že by se američtí zákonodárci usnesli na tom, že tuto svobodu omezí tím, že třeba zakáží podobné protesty,“ vysvětlil.