Naše zkoušení je takový germanistický seminář, říká o Kafka Bandu Jaroslav Rudiš
„Zámek byl takový hodně surový, hodně jsme se chtěli přiblížit době, kdy to Kafka psal. Je tam slyšet takový venkovský drive. Tam se právě začalo objevovat to, že přijde cizinec na vesnici do hospody a uslyší tam lidovou hudbu – tam jsme to dávali takhle do kontrastu. V Americe jsme se chtěli podívat na Ameriku našima očima – takovýma nevinnýma očima. I když jsme tam většinou byli, ale Kafka tam nebyl a my když jsme tam byli, tak jsme tam byli na krátkou chvíli. Je to vysněná Amerika, takže je to taková snová deska. A tahle poslední deska – Proces – je Praha plná hospod a tančíren, ale také myšleno současně, takže je to taková punková klubová deska,“ komentuje desky Kafka Bandu Jarmír 99.
„Kafku se nesnažíme moc přepisovat. Občas od nás pochází refrény písniček, ty píšeme spolu s Jaromírem, ty jsou od nás, ale ten text je Kafka nebo lehce upravený Kafka. Ale jak v Americe tak v Procesu jsou dvě skladby, které jsou Kafkou volně inspirované,“ líčí Jaroslav Rudiš.
Jak vznikají texty Kafka Bandu? Proč je píseň Shame v angličtině? Do jakých měst Kafka Band zamíří v rámci připravovaného turné? A co přináší nová kniha Jaroslava Rudiše? Poslechněte si celý rozhovor s Jaromírem Švejdíkem a Jaroslavem Rudišem.
Související
-
S bratry Neuwerthovými o Tata bojs i Kafka Bandu
Dušana a Tomáše Neuwerthovy spojují v současné době především kapely Kafka Band a Tata Bojs.
-
V mlze nad Libercem se toho ukrývá hodně. Jaroslav Rudiš zve k poslechu Grandhotelu
Rozumí mrakům, tlakovým výším, nížím a směrům větru. To je Fleischman – hlavní hrdina nové Četby na pokračování Grandhotel v podání Petra Stacha v režii Dimitrije Dudíka.
-
Táborák s bečkou a pečenými makrelami. Jak je to dál s příběhem Letní kapely Jaromíra 99?
Za Jaromírem 99 se do Jeseníku vydává Ondřej Bambas, aby zjistil, jak vznikal umělcův nový hudební projekt s názvem Letní kapela.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.