Naše myšlení a jednání

16. prosinec 2005

Budeme-li k sobě upřímní, přiznáme, že od rána se v nás probouzí myšlení asi tohoto druhu:

Už zase vstávat. Nechce se mi. Jsem strašně unavený. Počasí dneska nestojí za nic. Už zase nervák. Moc jsem se nevyspal. Blbá práce. Už abych měl tu práci za sebou. Nikdo mě nemá rád. Proč jsem pořád sám? Proč jsem na všechno sám? Proč mám tak málo přátel? Proč mi každý hází klacky pod nohy? Proč vždycky zrovna já, proč ne ostatní? Mám strach. To nedokážu. Už nemůžu. Jsem nejistý a nešikovný. Jsem tak bezduchý a prázdný. To přece nemá žádný smysl. Taková blbost. Idiote. Proč právě ty? Kdybys toho byl radši nechal. Všechno mě rozčiluje. Na mě nemá čas. Dejte mi všichni pokoj. Už nechci nic slyšet. To byl blbej den. Kdyby už tak bylo po všem....

Negativní myšlenky tohoto druhu se pořád bezděky vynořují. Je to někdy určité schéma, kterým automaticky reagujeme na různé denní události. Všechny naše vnitřní postoje, naše závist, zlost, sebelítost, vztek, úzkosti, ale také radosti, trpělivost, spokojenost, láska - to všechno se skládá do vět, které si potom ustavičně předříkáváme. Náš duch je uzpůsoben tak, že se v nás všechno formuluje také do slov. Nemáme prostě jen zlost, ale také si ji uvnitř vždycky vyjadřujeme nějakými výroky.

Jeden ze starých mnichů 4. století doporučoval toto:

"Když procitneš ze spánku, ze všeho nejdřív hned otevři ústa ke chvále Boží a zapěj písně a žalmy. Neboť první zaměstnání, kterým se duch ráno zabývá, zůstává, jako i mlýnský kámen po celý den mele, co mu bylo předloženo, ať je to pšenice nebo plevel. Proto buď vždycky první, kdo vhodí pšenici, dřív než bude moci tvůj nepřítel vhodit plevel."

První myšlenky, které máme při vstávání ovlivňují celý náš den. Proto je tak důležité zvyknout si vstávat ráno s pozitivními myšlenkami. To nás přivede do správného rozpoložení. Jestliže se naopak rozčiluji, že musím vstávat, jestliže jsem rozladěný, protože je špatné počasí, nebo plný nevole myslím na obtížnou rozmluvu, která mě dnes čeká, pak si na celý den chystám špatnou náladu. Stejně důležité je i večerní usínání s pozitivními myšlenkami, které budou pak ve spánku působit. Myšlenky, s nimiž usínáme, spolurozhodují o tom, jaké sny budeme mít. Mniši varují před usínáním s hněvem, který ničí a užírá.

Myšlenky jsou jako vítr, který nechytíme. Prostě přijdou! Ale můžeme s nimi pracovat a tak vytvářet v sobě pokojné rozpoložení ve dne i v noci!

autor: Prokop Siostrzonek
Spustit audio