Nasávat to dobré, co už vzniklo, a chtít se neustále zdokonalovat. Miriam Bayle profesionálně scatuje už 25 let

7. prosinec 2017
Jazzová zpěvačka Miriam Bayle

Královna česko-slovenského scatu o specifické disciplíně jazzového zpěvu i o svém novém albu What?, které chystá na příští rok. Poslechněte si rozhovor z pořadu ArtCafé.

Jazzová zpěvačka Miriam Bayle začínala se scatem v 17 letech, kdy ji uchvátily vokální improvizace Elly Fitzgerald. Poslouchala je pořád dokola, až se je naučila perfektně imitovat. V mistrovství scatu je samouk.

Miriam Bayle pochází ze Slovenska, v Česku žije od roku 2000 a její doménou je jazz, přesněji jazzový scat. Tento druh vokálního umění lze charakterizovat jako improvizovaný zpěv, který není založen na textu, ale na libovolně volených slabikách.

Poznáte koledu, kterou Bayle zascatovala v pořadu?

Objevil se ve 20. letech minulého století a proslavili ho třeba Louis Armstrong nebo zejména Ella Fitzgerald, která v tomto oboru dosáhla nepopiratelného mistrovství. Dnes je u nás královnou scatu nazývána Miriam Bayle, jejíž repertoár se skládá z vlastní tvorby i aranžmá jazzových standardů, které obohacuje svými excelentními improvizacemi.

Jaký je její návod na kvalitní scat? „Zásadní je rytmus. Často stačí jen pár tónů, ale když se dobře pracuje s rytmem, vznikne úžasné sólo, tím spíš, když je při scatu přítomen humor, nápad, myšlenka, se kterou si zpěvák pohrává,“ vysvětlila v ArtCafé.

Miriam Bayle zpívá v různých formacích, někdy s kapelou, tvořenou jazzovými esy jako jsou Jaromír Honzák nebo Daniel Šoltis, jindy jen v duu s kytaristou Viktorem Jermanem.

Co chystá Miriam Bayle na vánoční koncert ve svém rodném městě?

„Druh hudební komunikace s Viktorem se mi moc líbí. Mám najednou mnohem víc prostoru než v kapele, je to průzračnější, byť je tam paradoxně slyšet každá sebemenší chybička. Ale to neřeším, chybujeme všichni a tím se učíme.“

Součástí profesního života Bayle jsou i další zajímavé činnosti. Pracuje jako hlasová poradkyně v nahrávacích studiích, skladatelka hudby pro divadlo nebo jako pedagožka – učí jazzovou vokální interpretaci na Pražské konzervatoři a vede scatové workshopy.

„Baví mě být s mladými lidmi, být v jejich prostředí. Považuju za svoje poslání, předávat jim svoje dovednosti, které jsem nabyla za těch 25 let pěvecké dráhy. Odevzdat je někomu, kdo má o to zájem.“

V únoru bude pokřtěno nové album, které se jmenuje What? a na rozdíl od debutového alba z roku 2010 i loňského Song obsahuje převáženě autorské Miriaminy skladby. Naplňuje se tím její nejvlastnější pocit – vždy bude přemýšlet na prvním místě jako muzikantka a až potom jako zpěvačka.

► Záznam rozhovoru i s hudebními ukázkami můžete streamovat zde.