Nasaďte si sluchátka a poslouchejte Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové

10. červen 2019

Hru Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové napsala a režírovala německá autorka působící také v České republice Katharina Schmitt. Příběh je zasazený do roku 2077 a pojednává o stárnutí a internetovém fenoménu známém pod anglickou zkratkou ASMR.

Do češtiny se překládá jako autonomní smyslově-meridiánová reakce. Jednoduše řečeno jde o jev, který v oblasti hlavy navozuje příjemné uvolňující pocity. Aby tento jev vynikl, tvůrci hru natočili unikátní technikou - binaurálně. Takže ať už ji budete poslouchat zítra večer v rozhlasové premiéře, nebo na našem webu, určitě si nezapomeňte nasadit sluchátka a zavřít oči. Jen tak efekt zcela vynikne a veškeré hlasy a zvuky uslyšíte prostorově a plasticky.

Je rok 2077 a pacient gerontologického ústavu v podání Rostislava Nováka se pokouší usnout právě pomocí ASMR, tedy hlasu Terezy Dočkalové. Mimochodem, aby projev Rostislava Nováka působil autenticky, natáčel své repliky v leže na zemi. „Čtyřicet procent lidí dnes nemůže spát, takže si myslím, že je to velmi aktuální. Bez spánku člověk nemůže existovat."

Autorkou scénáře a režisérkou hry je Katharina Schmitt, dramaturgyní Kateřina Rathouská, vedoucí tvůrčí skupiny Drama a literatura Českého rozhlasu. Autorem hudebně-zvukové kompozice je Michal Rataj. O vzniku rozhlasového projektu Katharina Schmitt říká: „Spánkové křídlo je pokračování mé spolupráce s režisérem Michalem Ratajem, se kterým jsem natočila hru, která se zabývala tématem snu nevidomých. Chtěli jsme pokračovat ve výzkumu vnímání, a zatímco předchozí hra se zabývala zrakem, tak tato se zabývá sluchem, konkrétně fenoménem ASMR, což je reakce na soubor zvuků. U citlivějších lidí vyvolávají některé zvuky jako šepot, česání vlasů a podobně pocit příjemného brnění tady," popisuje Katharina Schmitt a ukazuje si na temeno hlavy..

Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové

ASMR videa se dají najít především na kanále YouTube, kde je hledají lidé, kteří mají problémy s usínáním nebo chtějí relaxovat. „Zajímá mě na tom otázka vytváření intimity přes stroje. Lidé si často berou počítače do postele a usínají vedle nich, uklidňuje je třeba hlas někoho, kdo může být na jiném kontinentě. Je tu tedy zajímavý rozpor mezi intimitou a vzdáleností / technologiemi."

Virtuální realita pro vaše uši. Nasaďte si sluchátka a propadněte se do snového světa hry Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové

Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové

Binaurální rozhlasovou hru vysílá Vltava v premiéře 11. června od 20:00. Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové napsala a režírovala německá autorka působící také v České republice Katharina Schmitt a je natočené unikátní technikou: binaurálně. Veškeré hlasy a zvuky tak uslyšíte prostorově a plasticky. Ale pozor – jedině když si hru poslechnete se sluchátky!

Celý název hry zní Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové. Odkazuje tak k příběhu americké genetičky Adelaide Carpenterové a jejího bývalého manžela - anglického gerontologa Aubreyho de Greye z Cambridgeské univerzity, který považuje stárnutí za nemoc, která se dá vyléčit. „Moje hra se odehrává v budoucnosti v jeho nemocnici. Souvisí s představou světa, kde stárnutí je do jisté míry překonaný stav. Zajímá mě téma stárnoucích těl a emocionálních potřeb starých lidí, a také to, kdo se o ně postará. Možná to právě budou roboti a tyto technologie."

Binaurální rozhlasovou hru odvysíláme na Vltavě zítra ve 20 hodin.

Spustit audio