Napříč jazzovými žánry – Vijay Iyer a novinky na CD

První dubnový Napříč jazzovými žánry bude mimořádně tichý, až introvertní. Tedy minimálně ve dvou skladbách

Ukázce z nové, opět nečekané desky klavíristy Vijaye Iyjera a trumpetisty Waday Leo Smitha. Oba přicházejí do ECM, kde jejich novinka A Cosmic Rhythm With Each Stroke vyšla, prakticky zvenčí (spíše vydávají u jiných labelů), jakkoliv už jednorázově předtím vstoupili do těchto specifických dveří. V tomto propojení jde o další velmi zajímavý pokus. Na jedné straně Iyjer, spíš komorní a introvertní hráč a na té druhé Smith, finalista Pullitzerovy ceny za své tematické album Ten Freedom Summers z roku 2013. Oba patří mezi skladatele takřka současné vážné hudby s jazzovými prvky. Wadada Leo Smith i Vijay Iyer se vypracovali nenápadně mezi nejzajímavější autory posledních dekád. V duu se potkávají poprvé a jejich hra je niterná, plná nálad a překvapení.

V úterním Napříči se podíváme také na aktuální album budapešťského rodáka, romského kytaristy Ference Snétbergera s jeho poctou Budapešti a aktuální nahrávku Švýcara Nika Bärtsche a jeho kapely Mobile.

Nevynecháme ani další aktuality, desku kvarteta Petra Beneše, vrátíme se k CD Zuzany Dumkové a přijde také řeč na poctu aktuálně Andělem oceněné zpěvačce Lence Dusilové.