Na vlnách Euradionantes

02795386.jpeg

Rozhlasový deník studentky Kristýny Gavriněvové, která se přibližně před rokem zúčastnila zajímavé rozhlasové stáže v západní části Francie. Premiéru vysíláme v rámci řady Hry a dokumenty nové generace ve vltavské Čajovně v neděli 30. prosince 2012 od 19.00.

Euradionantes je lokální rozhlasová stanice, která sídlí v městě Nantes. Vysílá na místních vlnách FM a na internetu. Jeho posláním je po mediální stránce přispívat k propojování Evropy a rozvoji evropské občanské společnosti. Zaměřuje se proto na šíření informací o různých iniciativách, kulturních akcích a politických událostech ve všech koutech Evropy.

Dvakrát do roka rádio vyhlašuje konkurz pro stážisty – většinou z řad studentů politologie, žurnalistiky nebo evropských studií. Euradionantes vítá uchazeče ze všech evropských zemí, jedinou podmínkou je znalost angličtiny a francouzštiny. Redakci složenou z osmi až deseti stážistů pak vede několik francouzských novinářů s dlouholetou zkušeností v regionální i evropské žurnalistice. Po měsíčním školení jsou stážisti zcela zodpovědní za vysílání stanice a mají na starost přípravu každodenních zpráv a pravidelných publicistických pořadů. Musí se ponořit do místního dění v Nantes a to, co vidí a slyší, vnímat v širším evropském kontextu. Cílem je, aby se naučili dávat do souvislostí kulturní, společenské, ekonomické a politické dění na místní, celostátní a evropské úrovni.

Součástí stáže jsou také výjezdy do Bruselu a do Štrasburku, kde stážisti skrze rozhovory a debaty interpelují poslance evropského parlamentu a eurokomisaře. Stáží v Euradionantes za jeho šestiletou existenci prošli studenti z dvaceti evropských zemí, nejen členských států Evropské unie.

Autorkou dokumentu je Kristýna Gavriněvová. Dramaturgie Gabriela Albrechtová. Po pořadu následuje beseda.