Na starých nosičích rozhlas jen profičí (ale stihne překvapit, že všechno už tu bylo)

18. únor 2011
Fonogramy

Půlhodinka s nově zpracovanými archivními snímky, které z technických důvodů desítky let nebylo možné odvysílat. Tomáš Černý ji nadepsal trochu záhadně Na starých nosičích rozhlas jen profičí (ale stihne přitom překvapit, že všechno už tu bylo).

Pokud bychom měli jen chvilku dojem, že jsme teprve my, lidé konce dvacátého a počátku jedenadvacátého věku, přinesli světu v mnoha oborech lidské činnosti to pravé a definitivní poznání věcí a hlavně jejich ideální uskutečnění, stačí se letmo podívat do archivů všeho druhu a rychle nám spadne příslovečný hřebínek. Rozhlasový archiv není výjimkou.

Z třicátých let 20. století se sice dochovaly většinou jen fragmenty zvukových záznamů tehdejšího rozhlasového vysílání, avšak i tyto útržky historie nás rychle přesvědčí, že "všechno už tu bylo". Tah státní loterie, policejní, neboli pátrací relace, burzovní zpravodajství, rozhovory s celebritami, vyprávění o osudech pamětníků, parodie na dobová klišé, cosi jako investigativní reportáž... Včetně rozhlasové reklamy. Na starých nosičích rozhlas jen profičí, ale stihne při tom překvapit, že všechno už tu bylo. To je nadpis Fonogramů Tomáše Černého z roku 2006, které si v repríze můžete poslechnout v pátek 18. 2. 2011 v 16:00.

Spustit audio