„Na sídlišti se žilo dobře a platí to dodnes,“ říká kurátorka výstavy Bydliště: panelové sídliště

24. leden 2018

„Začátkem 90. let se hodně mluvilo o tom, ať se panelová sídliště zbourají, že je to dědictví komunismu, že jsou hnusná, šedivá. Z té doby jsou i pověstné výroky třeba Václava Havla o králíkárnách, o panelácích se zkrátka mluvilo hlavně pejorativně,“ říká historička architektury Eva Novotná, která společně s kurátorkou Marianou Kubištovou dorazila do studia Radia Wave představit výstavu Bydliště: panelové sídliště / Plány, realizace bydlení 1945–1989. Časy se ale mění. 

„Jeden z názorů byl, že se lidé odtamtud hned odstěhují, že se ze sídlišť stanou ghetta a budou tam bydlet sociálně slabí. A to je podle mě dost překonané tvrzení a dokazuje to i fakt, že se tomu tak nestalo,“ pokračuje historička Eva. „Lidé se zaprvé neměli kam odstěhovat a navíc je to dost mylná představa, že jsou na sídlišti všichni lidé nešťastní.“

Eva Novotná se o sídliště začala zajímat už během studií v Kodani, kde ji zaujal zájem Dánů o jejich vlastní sídliště, vydávání odborných publikací a komplexní zmapování problematiky. „Dánská sídliště jsou dost podobná těm našim a já jsem si uvědomila, že o těch našich vlastně nic nevím, že neznám kontext,“ přibližuje genezi svého zájmu Eva Novotná. Paneláky ji baví dodnes

Kurátorka výstavy Bydliště: panelové sídliště / Plány, realizace bydlení 1945–1989 Mariana Kubištová a historička architektury Eva Novotná

Kurátorka výstavy Mariana Kubištová v paneláku vyrostla a klidně by se do něj zase nastěhovala. „Na sídlišti se žilo dobře a platí to dodnes, bourání není na pořadu dne,“ glosuje s úsměvem Mariana. Výstavu v Uměleckoprůmyslovém museu chystala společně se svými kolegy dlouhých pět let, na základě výzkumu celkem 73 sídlišť po celé České republice vznikly regionální výstavy, výzkumný tým vydal tři knihy a v provozu je i web www.paneláci.cz.

„Finální výstava v Uměleckoprůmyslovém museu je takovým slavnostním zakončením celého pětiletého projektu bádání, který jsme pro naše sledovatele nazvali Paneláci,“ přibližuje kurátorka výstavy Mariana a láká návštěvníky na fotografie sídlišť, ale také plány, modely a množství kontextuálních exponátů z oblasti bytové kultury a výtvarného dotvoření sídlišť. „Nejčastějším argumentem, který slýcháme, proč jsou sídliště špatná, je tvrzení, že všechna vypadají stejně. My jsme chtěli dokázat, že opak je pravdou, že sídliště mají vývoj, mnoho z nich má výtvarné kvality a je třeba se o ně podrobně zajímat.“

Jak to vypadá se sídlišti do budoucna? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.