Na oběžné dráze létá čínská loď Šen-čou 10

13. červen 2013

Čínská kosmická loď Šen-čou 10 se třemi kosmonauty na palubě, která odstartovala v úterý 11. června, se vydala na zatím nejdelší čínskou pilotovanou misi – má trvat dva týdny.

Hlavním úkolem je prověřit techniku a manévr spojení s čínským experimentálním modulem na oběžné dráze. Už před tímto letem se s ním spojily dvě kosmické lodě, přitom jedna už také byla pilotovaná.

Jana Olivová se proto zeptala odborníka na kosmonautiku, publicisty Ing. Tomáše Přibyla, jestli a v čem se let kosmické lodi Šen-čou 10 a její spojení s orbitálním modulem liší od těch předchozích.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.