Na jevišti mezi Prahou a Vídní. Osudy Zdenky Procházkové

6. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zdena Procházková

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Na jevišti mezi Prahou a Vídní se odehrával život slavné české, rakouské a německé herečky Zdenky Procházkové. Stejně zní i název knihy reflektující její bohaté životní osudy a zážitky. Četbu na pokračování v podání samotné autorky si můžete poslechnout on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Herečka Zdenka Procházková (*1926), jejíž jméno bylo až donedávna v německy mluvícím světě známější a populárnější nežli u nás doma, se rozhodla, že sepíše své memoáry. Nazvala je příznačně „Na jevišti mezi Prahou a Vídní“. Právě mezi těmito dvěma městy od roku 1969 pravidelně jezdí. K jednomu ji váže pocit domova, druhé je místem, kde realizuje své herecké sny.

Zdena Procházková

Počátky Zdenčiny umělecké kariéry výrazně ovlivnil Karel Höger, který byl sedmnáct let jejím partnerem a manželem. Hráli společně v mnoha filmech a na jevišti sklízeli několik let velké úspěchy s konverzační hrou Drahý lhář. Po Högrově smrti se herecké příležitosti v Čechách zúžily na minimum a Zdenka Procházková se vydala na cestu za hranice. Jak sama říká: „Nevím, zda to bylo rozumné řešení, ale rozhodně bylo jediné možné. Chtěla jsem hrát, a to mi rakouská a německá divadla vrchovatě dopřála.“ Letos Zdenka obdržela Cenu Thálie za rozhlasové herectví.

V knížce vzpomíná na svůj bohatý život, na svého manžela a herecké kolegy, na role, které ztvárnila doma i v cizině. Natáčení pětidílných vzpomínek probíhalo v létě roku 2011 v Olomouci, odkud pocházela Zdenčina maminka a kam Zdenka v dětství často jezdívala.

Připravil a režii měl: Michal Bureš
Technická spolupráce: Jiří Vavrda
Natočeno v roce 2011 v olomouckém studiu Českého rozhlasu.

autor: sul
Spustit audio