Na co potřebujeme sny? Čajovna o snech a nočních můrách

4. duben 2015

Jídlo. Sex. Spánek. Sny. Noční můry. Horory. Jak spolu souvisejí?

Každý máme zkušenosti se sny. Zdají se každému, i když ne každý si je pamatuje. A skoro všichni máme také zkušenosti s nočními můrami. „V posledních letech se poruchy spánku staly významným celospolečenským i ekonomickým problémem rozvinutých zemí,“ stojí dokonce na webu Národního ústavu duševního zdraví. A tak jsme si (zlé) sny vybrali za téma pozdně večerní Čajovny.

Hostem Čajovny je MUDr. Jitka Bušková, Ph.D. z Institutu spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví – z pohledu neurologa mluví o nočních můrách, nočních děsech a dalších parasomniích spojených se sny.

Je čas dějů ve snu a čas reálné činnosti podobný, podobný, nebo prosníme celé dlouhé děje a příběhy během vteřin? Máme jít k doktorovi, když se ráno probudíme a zjistíme, že jsme sundali obraz ze zdi, ačkoliv si na nic takového nepamatujeme, ani se nám o ničem takovém nezdálo? Čím se liší filmy, fotky a vizualita snů? Poslechněte si Čajovnu – je málo o Freudovi, vůbec o ezoterice a hodně o souvislostech a znalostech, které o spánku a snech máme. K vysílání nehrajeme REM, ale hudbu z hororů Haloween a Suspiria.

03285461.jpeg

Čajovnu jsme vysílali v sobotu 4. dubna od 23:15.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio