Na čem dělá… pianista Martin Brunner

24. červenec 2017

V jazzových klubech hraje méně než dřív, ale jinak rozhodně nezahálí. Píše spoustu nové hudby a hostuje v kapelách napříč žánry.

„Věnuji se nyní skládání pro různé klasické soubory, které se rozhodly rozšířit svůj repertoár o kompozice současných autorů, a které k mému překvapení oslovily i mě, ačkoliv jsem se dosud věnoval pouze jazzu,“ popisuje aktuální náplň svých dnů Brunner.

„Těchto skladeb jsem během uplynulého jednoho a půl roku napsal celou řadu, například pro soubory Duo Teres, Trio Clavio nebo společný program kytarového Dua Siempre Nueva a Epoque Quartetu. Kompozice jsou uváděny na koncertech a chystá se i natáčení CD.“

Duo Teres již vydalo album Prague Kaleidoscope, kde kromě Brunnerových skladeb najdeme i kompozici Mateje Benka nebo jednu z posledních skladeb Karla Růžičky. Na příští rok chystá nové album s programem zhudebněných sonetů Williama Shakespeara. Dva, které připravil Brunner, nazpívá Markéta Foukalová. „Považuji ji za jednu z nejúžasnějších zpěvaček u nás,“ říká o ní.

Dan Bárta a Concept Art Orchestra: Poslouchejte nové vánoční skladby v podání předních českých jazzmanů

03768967.png

Big band Concept Art Orchestra v čele se Štěpánkou Balcarovou vystoupil minulé pondělí ve vyprodané pražské La Fabrice. Koncert s unikátním vánočním programem, který v roli hostů obohatili Dan Bárta, Alfred Strejček, Marta Kloučková a Štěpán Janoušek, zaznamenal ČRo Vltava a vy si ho můžete poslechnout 24. 12. 2016 mezi 17.15 a 18.30 nebo streamovat v tomto článku.

„Těším se také na přípravu dalšího programu Pražské šestky, skladatelského seskupení komponující skladby pro Concept Art Orchestra. Myslím, že práce Štěpánky Balcarové, která celý tento velký projekt vytvořila a organizuje, je naprosto mimořádná. Věřím, že jí síly s organizací ještě dlouho vydrží a jsem moc rád součástí takovéto věci.“

Uvedené skladatelské aktivity ovšem zabírají spoustu času a oddálily Brunnerovy plány s vlastním triem, kde ho doprovázejí Rasťo Uhrík a Tomáš Hobzek. Kapela tak po letech aktivního hraní nyní funguje spíše příležitostně. Občas ve spojení s Epoque Quartetem uvádí také pianistův cyklus Morning Walks.

„Formát triového obsazení mi přestal vyhovovat a už dlouho mám v plánu postavit novou kapelu. Na podzim snad konečně budu mít čas se novému programu věnovat, musím napsat celý nový repertoár.“

Protože omezil hraní s vlastní kapelou, hostuje nárazově v cizích projektech, často i nejazzových. Vidět ho můžeme s Jamesem Harriesem, v projektu Personal Highway na syntezátor Moog, občas v kapele Kláry Vytiskové, se zpěvačkami Martou Kloučkovou, Lenkou Novou a s dalšími.

„Hrát jako záskok může být skvělý zážitek,“ vysvětluje Brunner. „Být chvíli součástí nějakého jedinečně udělaného tvaru a zvuku je obohacující. V tomto ohledu byla pro mě radost zahrát si koncerty s Baromantikou Lenky Dusilové, kterou považuji za zcela mimořádnou a skvělou kapelu.“

Martin Brunner

Žánrová pestrost je něco, co Brunnera baví jako aktivního hudebníka, a nachází ji i v jazzu coby posluchač. „Když si uvědomíme, o jak okrajový žánr se jedná a jak malá tato scéna vzhledem k velikosti naší republiky je, máme u nás skutečně řadu jedinečných osobností se silným hudebním názorem a pestrou paletu všech možných přístupů. Do klubu si posluchač může zajít na zástupce všech stylových podob jazzu.“

Osobně má rád všechno, co dělá Marcel Bárta (kapely Muff, Vertigo), Matej Benko, Tomáš Liška nebo Beata Hlavenková. „Vždy také rád slyším jedinečné instrumentalisty Romana Víchu, Davida Dorůžku, Štěpána Janouška nebo Vítka Křišťana,“ doplňuje.

„Jsem také zvědavý, jak se na scéně časem projeví jazzové školství, které se v posledních letech dostalo i na vysoké školy, kde učí skvělí pedagogové. Osobně můžu potvrdit, že VOŠ KJJ, na které také učím, a kterou nyní velmi systematicky vede Milan Svoboda, je na skvělé úrovni a je zde výborná atmosféra.“

autor: Jan Mazura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.