To mystické! Aktuálně ze Studia 1. Za klavírem Marek Keprt

18. květen 2025

Impulsem ke zrodu nových nahrávek v ostravském studiu byla iniciativa olomouckého skladatele, klavíristy, pedagoga a hudebního organizátora (festival MusicOlomouc) Marka Keprta upozornit na neprávem opomíjené  dílo postskrjabinovského umělce Nikolaje Obuchova (1892-1954), jeho klavírní cyklus Révélation z roku 1915, dílo mystické, i na dnešní dobu velmi moderní.

Obuchov po bolševické revoluci v Rusku pobýval v Paříži, kde to neměl coby umělec vůbec jednoduché. Už před 110 lety vizionářsky používal dodekafonii a anticipoval hudbu Messiaena, přesto byl ještě začátkem 21. století téměř zapomenut.

Čtěte také

Keprt využil vzácného vydání klavírního cyklu Révélation, protože velkou část Obuchovova díla ještě ukrývají pařížské archivy.

„Poslední tři roky jsem si prošel nočními můrami i nemožností usnout. Byl jsem tak nucen po nocích sedat za klavír. Snad i proto jsou tyto čtyři fragmenty tak syrové, méně barevné a do velké míry simplicitní,“ říká na adresu svého nového klavírního cyklu Insomnia II skladatel Ondřej Štochl, který byl v Ostravě přítomen u svého natáčení. S Markem Keprtem spolupracuje dlouhodobě: „Oba dva klademe důraz na úhozovou pestrost, barevnost klavíru, mohu říct, že za ty roky Marek s mou hudbou srostl. Ale vím, že i pro něj jsem hnidopich, jde mi vždy o každý detail,“ prozradil na sebe Ondřej Štochl.

Čtěte také

Marek Keprt nahrával v Ostravě také části svého nového klavírního cyklu Traumeswirren (Víření snů) s názvuky hudby Schumanna a svého oblíbeného Skrjabina. Jistý druh lehkosti, snovosti, bezčasí i skryté dramatičnosti najdeme ve všech třech nových nahrávkách Českého rozhlasu. Součástí představení nových studiových nahrávek v režii Františka Mixy a mistra zvuku Lubomíra Výrka jsou také rozhovory s oběma skladateli.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat