My před návštěvou to nejlepší často schováme, Ukrajinci to mají naopak, říká Petr Kalina
Hostem sobotní Noční Čajovny 22. srpna byl ukrajinista a muzikolog Petr Kalina.
Petr Kalina vystudoval hudební vědu a ukrajinský jazyk na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde stále působí. Na Ukrajinu se poprvé podíval v devadesátých letech a byl touto zemí okouzlen. Přestože se tam setkal s poměrně chudými lidmi, byli vždy pohostinní a přátelští. V té době ještě v mnoha domácnostech netekla teplá voda, někde ani ta studená. Fascinace Ukrajinou přiměla Petra Kalinu vracet se tam pravidelně. Oblíbil si Krym, kde se však ukrajinsky téměř nedomluvil, každoročně zamířil také do Lvova, který je podle něj velmi podobný Brnu. Když už se zdálo, že se poměry na Ukrajině mění k lepšímu a životní standard se zvyšuje, přišla politická krize, revoluce a události na náměstí Nezávislosti. Petr Kalina vše sledoval s obavami o své přátele a známé. Ty se ještě vystupňovaly v posledních měsících, ve kterých na Ukrajině probíhá ozbrojený konflikt. Při své poslední cestě do Lvova tak Petr Kalina poprvé viděl ukrajinské tanky v ulicích.
V Čajovně vyprávěl o tom, jaká je země, o níž se nyní píše převážně v souvislosti s válkou a jak tato válka ovlivnila tamní život a kulturu. Zazněla také ukázka ukrajinské hudby, lidové i alternativní. Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout skupina Zapaska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.